4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezası Yargıtay tarafından onaylanan CHP'nin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Silivri Cezaevi'ne gönderildi. Kaftancıoğlu’nun avukatı Doğuşcan Aydın, Kaftancıoğlu’nun cezaevine gideceğini, orada da denetimli serbestlik kapsamında serbest bırakılacağını söyledi.

Kaftancıoğlu'nun aldığı ceza 4 yıl 11 ay 20 gün, 5 yılın altı suçlarda denetimli serbestlik var. Muhtemelen de bugün cezaevinden serbest bırakılacak, Kaftancıoğlu 10 gün fazla ceza alsa cezaevinde yatmak zorunda kalacak ama işin aslı şu ki o 10 gün Erdoğan'ın batı ile ilişkilerini düzeltmeye çalıştığı şu kritik süreçte konumunu kurtaracak, Avrupa'dan gelecek tepkiyi en aza indirecek ama aynı zamanda iç siyasette de muhaliflerine gözdağı vermesini sağlayacak.

Bundan yıllar önce attığı tweetler nedeniyle bir siyasi figürü cezaevine gönderen hukuk sistemi, iplerini elinde tutan Erdoğan'ın, Akp'li milletvekillerinin, yandaşlarının, işadamlarının tweetlerini hatta açıklamalarını görmezden geliyor.

Erdoğan İstanbul'da alamadığı galibiyetin rövanşını hukuk yoluyla almaya çalışıyor ama hukuk eşittir adalet değildir. Bu adaletsizliklere uğrayanlar kervanı gelecek sene yapılacak seçimlere kadar devam edecek görünüyor.

Özellikle büyükşehir belediyelerini kaybettiklerinde muslukları kesilen Erdoğan ve yancıları, intikam peşinde koşmaya devam edebilir, hatta daha da fazla muhalifi içeri atabilirler ama tarihe not düşülsün diye yazıyorum; Birgün hukuk değil, adalet önünde hepsinin hesabı, hepsinden sorulacak.

Bu arada Türkiye'deki mahkeme salonlarında hep şu yazıyı görürsünüz: 'Adalet mülkün temelidir.' Aslı Arapça 'Mülk' yani 'Devlet' kelimesinden gelir ve bizim anladığımız mal-mülk ile bir ilgisi yoktur, 'Adalet devletin temelidir.' anlamındadır ve Hz. Ömer'e aittir.

Belki mahkemelere bu yazıyı asamazlar ama vicdan sahibi insanların kalbinden geçen cümle şu; Adaletsizlik Akp'nin temelidir.