Cumhur İttifakı tüm anketlerde geride, en hükümet yanlısı anketler bile artık AKP-MHP bloğunun oluşturduğu Cumhur İttifakı'nın, CHP ve İYİ Parti'nin oluşturduğu Millet İttifakından geride olduğunu ortaya koyuyor.

Önümüzde seçimlere 10 ay gibi kısa denilebilecek bir zaman kaldı, genel seçimlere 1 yıldan az bir süre kalmışsa, milletvekilleri üye sayısının yüzde 5'i geçmesi durumunda bile ara seçimler yapılamaz.

Erken seçim yapılabilir ancak bugün alınacak bir erken seçim kararı, seçimlere 10 ay kalmışken ne kadar erken yada baskın bir seçim olur orası tartışılır, ayrıca erken seçim olmayacağını defalarca açıklayan Erdoğan, böylesi bir durumda, ''Bunun adı erken seçim değil, zamanından önce bir seçimdir.'' diyebilir de.

Muhalefet bloğunda CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun adı öne çıkmış durumda, bunda gerek Kılıçdaroğlu'nun bir şekilde kendisini işaret etmesinin ve parti içerisinden kendisine yakın isimlerin desteğini almasının da önemli bir rolü var.

Kılıçdaroğlu olmasın da Ekrem İmamoğlu ya da Mansur Yavaş olsun gibi tartışmalara girmek istemiyorum ancak İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in, Kılıçdaroğlu'nun adaylığına temkinli yaklaştığı gün geçtikçe netleşmeye başladı.

Yurt gezilerine devam eden Akşener'in, bir esnaf ile arasında geçen diyaloğu dikkatlice dinledim. Daha önce İYİ Parti'ye oy verdiğini söyleyen esnafın, Kılıçdaroğlu'nun aday olması durumunda sandığa gitmeyeceğini söylemesi, Akşener tarafından tepkisizlikle karşılandı, en sonunda Akşener sadece 'Yapma öyle şey' demekten öte gitmedi.

Bu Akşener'in vatandaşı ikna etmek yerine, ''Bak vatandaş seni istemiyor Sayın Kılıçdaroğlu.'' demesinin farklı bir yoluydu.

İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'nun da ''Bizim sahada en çok duyduğumuz isim Mansur Yavaş.'' demesi, çok geçmeden CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak'tan, "Sayın Yavaş, Ankaralılar tarafından Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı'mız olarak seçilmiştir. Dün bir defa daha kuvvetli şekilde altı çizildiği gibi, milletimiz emin olsun ortak cumhurbaşkanı adayımız altılı masada belirlenecektir. Hem Türkiye Cumhuriyeti'nin 13. Cumhurbaşkanı, hem de herkesin cumhurbaşkanı olacak." sözleri ile cevap bulmuştu.

Millet İttifakı, yıpratılmasın diyerek ortak aday açıklaması yapmayı erteliyor, hükümetin elindeki medya gücünü ve devlet kurumlarını düşündükçe haksız da sayılmazlar. Ama ben bu sürenin çok daha fazla uzayacağını sanmıyorum. Büyük bir aksilik yaşanmazsa Ocak ayında Millet İttifakı'nın ortak adayı açıklanır diye düşünüyorum.