Rusya’nın Ukrayna saldırısı ile başlayan savaş, AB'nin burnunun dibinde son hızıyla sürüyor.

Savaşta her iki taraftan çok sayıda sivil halkın yanı sıra askerler öldü ve diyalog tahrip edildi. Bu kirli savaşın durdurulup ve her iki tarafın da barış için masaya oturması için eski Almanya Şanşölyesi Willy Brandt'ın oğlu Peter Brand, Ukrayna savaşında barış çağrısında bulundu. Brandt, Sahra Wagenknecht'in manifestosunu da imzalamıştı. Willy Brandt'ın en büyük oğlu Peter, yeni bir çağrı başlatırken kampanyayı  200'den fazla arkadaşı da imzaladı.

Tarihçi Peter Brandt ve kampanyayı destekleyen arkadaşları, Ukrayna savaşında bir barış girişimi çağrısında buludular. Frankfurter Rundschau'nun Cumartesi baskısında yer alan bir konuk makalesinde yazarlar, savaş devam ettiği sürece daha fazla acı ve yıkım, daha fazla yaralı ve ölü anlamına geldiğine vurgu yapıldı.

Açıklamada "Bir nükleer savaşın gölgesi, Avrupa'nın üzerinde dolaşmaktadır, ancak bunun dünyada başka bir büyük savaşa yol açmayacağının garantisini kimse veremez" denilmektedir. Konuya yönelik bir açıklama yapan Brandt,

"Dünyanın tüm insanlık adına savaş değil, barışa ihtiyacı var. Ukrayna'daki savaş, sadece kaybedenlerin olduğu 'kanlı bir siper savaşına' dönüştü. Almanya'nın büyük bir bölümü şiddet sarmalının önüne geçilmesini istiyor. Savaşın ve Orduların hâkimiyeti yerine diplomasiye daha fazla ihtiyaç vardır. Barışın insanlık adına daha çok başvurulan bir yüksek değerde bir metot olması gerekir. Bu kirli savaşa rağmen barışın yol ve yumuşama politikasının modası geçmiş değildir.
Geçmişte Avrupa’da ve dünyada nükleer savaşların olmaması için yığınlar sokaklara çıktılar ve bu günde buna devam etmeliyiz." dedi.

Bu kirli savaş devam ederken herkese barış için büyük sorumluluklar düştüğü hiç bir zaman unutmaması gerekir.
Federal Şansölye Olaf Scholz'dan (SPD), Fransa ile işbirliği yapması ve Brezilya, Çin, Hindistan ve Endonezya'yı savaşan iki tarafı arasında arabuluculuk yapmaya ikna etmesi isteniyor. Bu olumlu girişim Ancak o zaman Avrupa'da ortak bir güvenlik düzeninin yolu açılabilir.

Peter Brandt, Willy Brandt'ın en büyük oğlu ve ikinci evliliğinden geliyor. Aktör Matthias Brandt ve Lars Brandt olmak üzere iki erkek kardeşi ve Brandt'ın ilk evliliğinden olan Nınja Frahm adında büyük bir üvey kız kardeşi vardır. Peter Brandt, aynı zamanda SPD üyesi, Friedrich Ebert Vakfı ve Alman-Rus Forumu yönetim kurulu üyesidir.

Brandt, Sahra Wagenknecht ve Alice Schwarzer tarafından başlatılan ve Ukrayna'ya silah sevkiyatına karşı çıkan ve barış müzakereleri çağrısı yapan "Barış Manifestosu“nu da imzalamıştır. Brandt ve arkadaşlarının çağrısını, eski DGB Başkanı Reiner Hoffmann, eski Federal Meclis Başkanı Wolfgang Thierse ve eski AB Komiseri Günter Verheugen'in de aralarında bulunduğu yaklaşık 200 kişi imzalamıştır.

Savaşa karşı çağırıyı imzalayanlar arasında Willy Brandt'ın eski ofis müdürü Karl-Heinz Klar ise artık Avrupa’da ve dünyada silah sesleri duymak istemiyoruz çağrısında bulundu.

Hessen'deki SPD'nin bir üyesi olan Stephan Gruger: "Willy Brandt barıştan yana olmayan yazarlarla dalga geçerdi" diye yazıyor. "Rusya ile ancak güçlü bir konumdan müzakere edilebileceğini bildiriyor.

"Çağdaş Tarih Enstitüsü'nde araştırma görevlisi olan Bert Hoppe, metnin çok kısa olduğunu ve konuyla ilgili önceki açık bilgilerin verilerek daha çok kişinin imzalayıp ve savaş karşıtlarının çoğalması sağlanmalıdır diyor.

Savaş değil inadına barış, inadına suçsuz yere çocukların kadınların askerlerin ölümüne, doğanın yok edilişine karşı barış!