Mouhamed Lamine Dramé katledilişinin birinci yıldönümünde çok sayıda organizasyon tarafından anıldı. Özellikle MLPD bu davayı çok yakından takip etti ve etkili kampanyalar yürüttü: “Polis şiddeti öldürür. Bu dava aydınlanmak zorunda.” 

Almanya gibi bir yerde, polisler suç işlediğinde sadece görev yerleri değiştiriliyor: Bu davada polislere hakkında soruşturma açılmış olması  dahi büyük bir adım olarak değerlendiriliyor!

Senegalli, ailesi olmayan 16 yaşındaki mülteci: Mouhamed Lamine Dramé! Yeni, hiç Almanca bilmiyor. 8 Ağustos 2022’de kaldığı gençlik yurdunda, elinde bir bıçak, intihar edeceği düşünülerek polise haber verilir. Sonrası bilinmiyor. Bedeninde 5 polis kurşunuyla ölü bulunuyor. 

Polisler hakkında dava açılabilmesi için onlarca kurum, binlerce insan başvuru yaptı (bu başvurunun içeriğini geçen yıl çok detaylı aktarmıştım). Ve sebebi dahi bilinemeyen, bu denli açık bir cinayet ancak böyle mahkemeye intikal edebildi.  

Soruşturma dosyası 2500 sayfalık bir dosya: Dortmund Cumhuriyet Başsavcılığı, polisler arasından bir sanık hakkında adam öldürmekten, üç sanık hakkında görevde tehlikeli bedensel yaralamadan ve bir başka sanık hakkında görevde tehlikeli bedensel yaralamaya teşvikten suçlamalar getirdi.  

Almanya gibi bir yerde, polisler suç işlediğinde sadece görev yerleri değiştiriliyor: Bu davada polislere hakkında soruşturma açılmış olması  dahi büyük bir adım olarak değerlendiriliyor!

------

Yurii Sheliazhenko: Ukrayna’da savaşa karşı çıkarak vicdani ret kampanyasından vazgeçmeyen, Ukrayna  Pasifist Hareketi'nin sekreteri. Evi basılır, işkencelere maruz kalır, tutuklanır.  

Ancak böyle insanlar sayesinde gerçek haber alınabiliyordu Ukrayna'dan. Uluslararası bir kampanya başlatmışlar:

Savaş-doğal afet-yoksulluğun göç sebebi olmaktan çıkarıldığı bu dünya gerçekliğinde; savaş bölgesinde zorunlu askerliğe karşı çıkan erkeklerin sesini sembolik olarak da olsa duyurmak üzere.