Almanya'nın İsrail'e silah ihracatı 2022'ye göre on kat bir artış göstermiş...

 Almanya'nın silah ihracatına karşı acil başvuru

5 Nisan 2024 tarihli basın açıklamasına imza atan kurumlar: 

ELSC (European Legal Support Center), PIPD (Palestine Institute for Public Diplomacy), Law for Palestine, Justice and Accountability for Palestine Initiative und Forensis.

Avukatlar grubundan Ahmed Abed, Nadija Samour, Dimitra Andritsou ve Nine Yamamoto-Masson’un Berlin’deki basın açıklaması.

Berlinli avukatlar, İsrail’e savaş silahları ihracatına onay verilmesinin durdurulması için 5 Nisan 2024’te Federal Hükümet’e karşı Berlin İdare Mahkemesi’ne acil başvuruda bulundu. Bu acil başvuru, İsrail’e silah sevkiyatının derhal durdurulmasını talep eden Gazze’deki Filistinliler tarafından yapıldı. Federal Hükümetin ihraç ettiği bu silahların, soykırım ve savaş suçları gibi uluslararası hukuk ihlallerinde kullanılacağını düşünmek için gayet haklı nedenler bulunduğundan, başvuru sahipleri Federal Hükümet’in yaşam haklarını koruması gerektiği yönündeki hukuki iddialarını sürdürmeye devam ediyor.

Federal Hükümet 2023 yılında İsrail’e, çoğu 7 Ekim 2023’ten sonra olmak üzere 326,5 milyon Euro değerindeki silah ihracatını onayladı. Silah ihracatı 2022’ye kıyasla on kat arttı. Federal Hükümet şu anda 3.000 adet taşınabilir tanksavar silahının, makineli tüfekler için 500.000 mermilik mühimmatın, hafif makineli tüfeklerin ya da diğer tam-yarı otomatik ateşli silahların ve diğer silahların teslimini onaylayarak İsrail ordusunu destekliyor. Federal Hükümet 2024 yılının başında, 10.000 mermilik tank mühimmatının ihracat lisansını inceledi-onayladı. Yanı sıra Almanya, İsrail’e daha önce kiraladığı TP-Heron savaş uçaklarını kullanma yetkisi verdi.

Tüm bunlara ek olarak, Forensic Architecture’ın Berlin merkezli kardeş kuruluşu olan Forensis tarafından kısa süre önce yayınlanan, hükümet belgelerinden alınan bilgilerle bağımsız izleme gruplarından alınan verilerin birleştirildiği kapsamlı bir rapor: Almanya’nın İsrail’e öncesinde yaptığı, şimdiki ve potansiyel olarak gelecekte yapacağı silah ve silah ihracatına ilişkin çok önemli bilgileri içeriyor.

Filistinliler 23 Şubat 2024 gibi erken bir tarihte, Gazze’deki soykırıma yardım ve yataklık ettikleri gerekçesiyle Federal Hükümet üyelerine karşı suç duyurusunda bulundu. Bu nedenledir ki bu acil başvuru son derece mantıklıdır: Federal Hükümet’in İsrail’e silah teslimatı ve desteği, Federal Cumhuriyet’in “Savaş Silahları Kontrol Yasası” kapsamındaki yükümlülüklerini ihlal etmektedir.

Silah ihracatını onaylama kriterleri arasında, farklı kriterlerin yanı sıra, silahların Federal Hükümet’in uluslararası hukuk kapsamındaki yükümlülüklerini ihlal edecek şekilde kullanılmaması, bu durumda İsrail’in insan haklarını ve uluslararası insancıl hukuku ihlal etmemesi yer alıyor.

26 Ocak 2024 tarihli kararında UAD zaten Gazze’de soykırımın kanıtlarını gördüğünden, hukukçular topluluğu, silah teslimatının bu yükümlülüklere aykırı bir şekilde gerçekleştirilişinden korkulması gerektiği görüşünde. Hollanda Temyiz Mahkemesi de 26 Şubat 2024’te F-35 yedek parçalarının İsrail’e teslimatının durdurulması gerektiğine karar verdi.

Tüm bu nedenlerle: Yapılan acil başvurunun amacı, İsrail’e askeri silah teslimatına ilişkin gelecekteki onayların derhal durdurulması ve halihazırda verilmiş olan onayların iptal edilmesidir.