Bugünkü yazımda seçimden önce para babalarının paralarını yurt dışına kaçırmalarına değineceğim.

Türkiye’de 14 Mayıs'ta seçimi kaybedeceğini düşünen AKP MHP taraftarları zenginler, paralarını yurt dışına kaçırmaya başladılar.

Şayet 14 Mayıs'ta seçimi millet ittifakı kazanırsa, paralarını yurt dışına çıkarmayı, yok Cumhur ittifakı ve Erdoğan kazanırsa da paralarını tekrar ülkeye geri getirmeyi düşünüyorlar.

Geçmişte de Erdoğan ‘yurt dışındaki paralarınız ülkeye getirin ve nasıl ve nerde kazandığınıza bakmayacağız’ demişti.
Böylece çok sayıda kişi, yurt dışında ki paralarını ülkeye getirip, dolar ve mark bazında bankaya yatırmışlardı.

Dünyada en fazla kazandıran yatırım araçlarında biri borsadır. Borsadan milyarlarca Dolar para kazanmış ve zengin olmuş insanlar vardır. Bu insanların hayatlarını okuyup borsa da yatırım yapan birçok kişi vardır. Büyük yatırımcıların, borsadan zengin olup büyük paraları olanların, son zamanlarda paralarını borsadan çekip yurtdışına çıkarmaya başladılar.

Konuştuğum bir kişi; Kıbrıs-Türkiye-Almanya ve Londra borsasında küçüklüğünden beri bu alanda çalışan ve çok iyi Türkçe, Almanca ve İngilizce bilen bir vatandaş.

Şöyle diyor: ‘Erdoğan’ın seçimi kayıp edeceğini düşündüğümüz için, geçici olarak borsadan paramızı çekip yurt dışı borsalarına yatırım yapıyoruz.’ Paralarının seçim öncesi yurt dışında kalmasını istiyorlar. Son zamanlarda Türkiye’den seçim esnasında borsada durumun tehlikeli konumda olduğunu lanse ediyor.

Yani; AKP-MHP Cumhur İttifakı seçimi kaybederse paralarını yurt dışı borsalarında tutacaklar. Şayet seçimi Erdoğan AKP-MHP Cumhur İttifakı kazanırsa, paralarını tekrar Türkiye ye ve Türk borsalarına yatıracaklarını belirtiyorlar.

Seçimleri Millet İttifakı kazandığında seçimden sonra Türkiye’de büyük bir ekonomik sıkıntı yaşayacağı bekleniyor. Kısa zamanda demokrasi insan hakları hukukun üstünlüğü sağlandığında garantisi sağlandığında turizm sezonu başlıyor. Türkiye’de Millet İttifakı seçimi kazandığında turizm alanında büyük bir patlamanın olacağı ve ülkeye döviz akacağı düşünülüyor.

Avrupalı turistler genellikle ucuz olan yerlere giderler. Böylece Türkiye’deki bir rejim değişikliğinde turistlerin kafileler halinde Türkiye ye akın edeceği tahmin ediliyor.

Millet İttifakının seçimi kazanması ile Türkiye’nin Avrupa Birliği ile ilişkileri düzeleceği beklenmektedir. Türkiye’nin demokratlaşması ile Avrupa’dan yatırımcılar ülkeye geldiklerinde, yatırımları için olanak ve garantiye kavuşacaklardır.

21 yıllık AKP-MHP dönemi, toplumdaki açılan yaraların, sıkıntıların süreç içinde giderilmesi için, beklemeden adımlar atılmalı.

Türkiye’nin AB tam üyeliği için, Kılıçdaroğlu’nun helalleşme konsepti seçimden sonra da kalıcı hale getirilmelidir. Türkiye’nin AB tam üyelik kıstasları, Kopenhagen kriterleri, kısa zamanda yerine getirilmeli. Kürt-Alevi, Ermeni soykırımı ve Kıbrıs sorununun çözümü konularında adım atılırsa Türkiye’nin AB tam üyeliği kabul olunur.

Millet İttifakının seçimi kazanması sonucunda; Türkiye’de demokratlaşma, insan hakları, hak hukuk sorunu vb. sorunlar, demokrat bir şekilde işlevliğini sürdürecektir. AKP-MHP tek adam diktatörlüğü, tarihin çöplüğüne atılarak, toplumun tüm kesimlerindeki ayrışmalar, kadınlara karşı şiddetin son bulması gerekir.

Kadınların hakları, her alanında eşit şartlarda garantiye alınmalıdır. Toplumda helalleşip yeniden bir cumhuriyetin kurulması için adım atılmalıdır.

Geçmişte cumhuriyet kurulurken bazı haklar yok edildiği için, bunlara herkes tarafından sahip çıkılmadı ve uzun ömürlü olmadı.

Yeni kurulacak hükümet Alevi, Sünni, Kürt, Türk, Ermeni, Arap, Çerkez, Laz vb. halk kesimlerini içine alıp eşit şartlar altında anayasal olarak uygulanmalıdır.

Böylece yeni kurulacak hükümeti herkesin sahipleneceği için de ömrü uzun olacaktır.