Değerli dostlarımız

Geçirdiğimiz korkunç kazanın yaraları ve sarsıntıları hâlâ sürüp gittiği için maalesef sosyal medyaya katkıda bulunamıyoruz.

Ama bu zor günlerde, önceleri kaybettiğimiz özgürlük ve sosyalizm savaşçılarını anmayı unutmuyoruz.

Türkiye sol hareketinin ve basınının değerli siması Sabiha Sertel'i bundan 55 yıl önce, 2 Eylül 1968'de sürgün olarak bulunduğu Azerbaycan'da yitirmiştik. Ölümünden kısa bir süre sonra bize iletilen Roman Gibi adlı kitabını Türkiye'de ilk kez Ant Yayınları arasında yayınlayarak kendisine sonsuz saygımızı ifade etmiştik.

Solun ondan sonraki kuşağından, bundan 7 yıl önce, 29 Ağustos 2016'da yitirmiş olduğumuz sevgili Vedat Türkali'yi şahsen de tanımıştık, aramızda sıcak bir dostluk oluşmuştu. Türkiye sinemasının kilometre taşlarından biri olan «Karanlıkta Uyananlar» filminin senaryosu onundu. Akşam’ın genel yayın yönetmeni olarak bu film üzerine düzenlenen, Çetin Altan, İlhan Selçuk ve filmin baş oyuncusu Beklan Algan'ın da katıldığı açık oturumu yönetmek yaşamımın en onurlu görevlerinden biriydi... Türkali’yle dostluğumuz yıllar sonra, yollarımız sürgünde kesiştiğinde pekişti.

Kendisiyle en son 2006 yılında Brüksel’de iki ortak dostumuz, Kürt liderlerinden Remzi Kartal ve yazar-yayıncı Ragıp Zarakolu ile birlikte bizim evde buluşmuştuk. Yüz yüze son görüşmemizdi…

Ermeni soykırımını konu alan son kitabı "Bitti bitti bitmedi" adlı kitabının arka kapağında o kitaba ilişkin görüşüme de yer vererek beni onurlandırmıştı.

12 Eylül 1980 faşist darbesinden sonra sürgüne çıkmak zorunda kalan devrimcilerden Cemal Kemal Altun’un, iltica talebini kabul etmeyen Alman makamlarının kendisini Türkiye'ye iade tehdidi karşısında 30 Ağustos 1983'te Berlin'de 6. kattan atlayarak intihar ettiği haberi, tam da bizim de aralarında bulunduğumuz yüzlerce sürgün muhalifin Türk vatandaşlığından atıldığı günlerde gelmiş, yüreğimizi dağlamıştı.

En son, 12 Eylül siyasal sürgünlerinden devrimci yazar İbrahim Okçuoğlu 24 Ağustos 2023'te amansız bir hastalığın kurbanı oldu. Sol düşünceye birçok yapıt kazandırmış bulunan Okçuoğlu 1 Eylül 2023'te Berlin'de devrimci dostları tarafından sonsuzluğa uğurlandı.

Farklı kuşaklardan dört devrimcimizi sevgili Gülten Akın'ın o unutulmaz şiiriyle anıyoruz

Selam olsun bizden önce geçene...

Selam olsun dosta, hasa, çile çekene.

Selam olsun dayanana, düşene.

Yüreğim yürektir, bakma gözüm yaşına.