Avrupa Postası internet gazetesinin genel yayın yönetmeni Adil Yiğit'in Hamburg Başkonsolosluğu seçim lokali çıkışında bir süre keyfi olarak gözaltına alınması basın ahlakına asla sığmayan bir tutumdur.

Gazetecinin oy kullandıktan sonra zafer işareti yaptığı gerekçesi ile Konsolosluk görevlileri tarafından durdurularak 'zafer işareti yaparak suç işlediniz hakkınızda tutanak tutacağız' şeklindeki açıklama sonrası, ifadesi alınmaya çalışılmıştır.

Yaklaşık yarım saat özgürlüğünü kısıtlayıp el yazısı ile yazılan bir tutanağı imzalaması istenmiştir. Görevlilerin sözlü tacizine de maruz kalan Gazeteci Yiğit, gerçek dışı  beyanların yazıldığı bir tutanağı imzalamayacağını açıkladıktan sonra serbest bırakılmıştır.

Gazeteci Adil Yiğit aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Berlin Ziyareti sırasında 'gazetecilere özgürlük' Tişörtü ile fotoğraf çekmek istediği için gözaltına alınmıştı.

Yiğit, Hamburg AKP yanlısı konsolos çevreleri tarafından da tanınan bir gazetecidir. AKP, Türkiye'de kendileri gibi düşünmeyen bağımsız gazetecilere uyguladığı baskıyı aynı metot ve yöntemlerle Avrupa'da da uygulamaya çalışıyor.
AKP-MHP hükümeti yanlıları sadece basına değil, Avrupa'da Türkiye'den gelen kendileri gibi düşünmeyen herkese baskı uyguluyor. Çok sayıda yurt dışına gönderilen MİT ajan provokatörler ile Türkiye'de yaptığını Avrupa ülkelerinde de uygulamaya çalışıyor.

Almanya'daki Sol Parti'nin, Federal hükümete verdiği soru önergesine verilen cevaba göre; AKP-MHP iktidarı döneminde, Türkiye'ye izine giden iktidar karşıtı Alman vatandaşlığına geçmiş 50'den fazla Türk ve Kürt kökenli birçok kişi hala tutuklu bulunuyorlar. 60 üzerinde Alman vatandaşlığı almış Türk ve Kürt kökenli kişiye ise, yurt dışına çıkış yasağı uygulanıyor.

AKP-MHP tarafından yurt dışına gönderilen çok sayıda MİT elamanının olduğu devamlı basından okuyabiliyoruz. Osmanlı Ocakları'nın Almanya'da AKP eski Milletvekili Metin Külünk tarafından kurulduğu ve finansa edildiği, çeşitli kereler Alman ve Türk basınına yansımıştır.

Aynı zamanda Sedat Peker yayınladığı videolarda Metin Külünk ile birlikte Osmanlı Ocakları'nı kurduklarını ve finansa ettiklerine vurgu yapmıştır. MHP Gençlik örgütü 'Bozkurtlar' -Graue Wölfe- Fransa hükümeti tarafından yasaklanmıştır. Federal Almanya'da ise, bu türden karanlık suç örgütlerinin yasaklanıp yasaklanmaması hala tartışılımaktadır.

AKP nin yurt dışı örgütü Uluslararası Demokrat Birliği (UID), AKP-MHP iktidarına karşı olan Kürt ve Türk göçmenlerini muhbirliyor. AKP için otobüsler ile seçim lokallerine kitleyi taşıyıp ve AKP'ye ve Erdoğan'a oy vermelerini sağlıyor. UID temsilcileri yurt dışındaki konsolosluklarda ve DİTİB Diyanet Camilerinde Hocalar AKP için oy topluyorlar. Camileri AKP'nin arka bahçesi olarak kullanıyorlar.

AKP-MHP, Almanya'da Türkiye'den gelen göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı tüm bölgelerde faliyetlerini aktif olarak sürdürüyor.

Almanya'da iç istihbarat servisi olan Federal Anayasayı Koruma Teşkilatının ( BFV) açıklamasında MİT'in Almanya'da aktif bir biçimde faaliyetlerini yürütüğü bildirilmektedir.

AKP-MHP nin Türkiye de toplumu parçalara böldüğü yetmiyormuş gibi Avrupa'daki göçmenleri de aynı metot ve yöntemle parçalara bölmek istiyor.

Federal hükümet, ülkede yaşayan Türkiye'den gelen Türk ve Kürt göçmenlerinin mal ve can varlığını korumakla yükümlüdür.

Muhalif gazetecilere ve Türk Kürt göçmenlerine karşı yurt dışında faaliyet gösteren AKP-MHP yanlısı kuruluşlar ile MİT faaliyetleri yasaklanmalıdır.