Brezilya'da seçimleri kazanan solcu hükümete karşı, sağcı kesimler protesto eylemlerini devam ettiriyorlar.

Brezilya'daki hükümetin başkanı Lula, bu protestocuları destekleyen güçleri bulup gün ışığına çıkaracağına vurgu yaptı.

Brezilya'daki bu protesto eylemlerinin arkasındaki destekçinin, eski Başkan Bolsonaro olduğu biliniyor. Bolsonaro destekçisi yaklaşık 1.500  kişi tutuklandı. Brezilya'nın eski Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun radikal destekçilerinin,  Başkanlık Sarayı'nı işgal eylemine karışmalarının tespit edilmesi bekleniyor. Seçimleri kazanan Luiz Inácio Lula da Silva basına yaptığı açıklamada şimdi eylemin arkasındakilerin tespit edilip tek tek tutuklanacağına söz verdi.

Brezilya'da 20'den fazla valiyle görüştükten sonra Brezilya televizyonunda konuşan Lula, "Demokrasiyi savunmak adına kimseye karşı otoriter ama demokrasi düşmanlarına karşı da fazla toleranslı olmayacagız" dedi. 

Brezilya başkentinde yeni hükümeti proteso edenler, devlet güçlerinin merkezlerini kontrolleri altına aldıklarına vurgu yapılıyor. 

Brezilya'da Kongreyi, Yüksek Mahkemeyi ve Hükümet merkezini işgal ettiler. Bu yerlerde çok sayıda hasara yol açtılar.

Basına yansıyan haberlere göre, yeni hükümete bağlı güvenlik güçlerinin, durumu tekrar kontrol altına alması saatler sürdü.

Hükümet karşıtı protestoculara karşı yeni hükümet yanlıları, Rio de Janeiro ve São Paulo'da binlerce kişiyle karşı gösteri yaptı. Şimdi soru şu; eski devlet başkanı Bolsonaro'nun Brezilya başkentindeki eylemler hakkında ne bildiği ve destekleyip desteklemediği hakkındadır. Seçimler esnasında sağcı eski cumhurbaşkanı, seçimlerin güvenilirliği konusunda defalarca şüpheli açıklamalarda bulunmuştu. 

Görev süresinin bitimine iki gün kala ailesiyle birlikte yeni yıl günü Amerika Birleşik Devletleri'ne uçtu ve o zamandan beri Florida eyaletinde bulunuyor.

Yeni gelen bir habere göre, Bolsonaro'nun hastaneye kaldırıldığı bildirildi. Memleketindeki isyanlardan bir gün sonra bir ABD kliniğine götürüldü. Brezilya'nın "O Globo" gazetesinin haberine göre Bolsonaro şiddetli karın ağrısı çekiyor ve ABD'nin Orlando kentinde bir klinikte tedavi gördüğü söyleniyor.

Eşi Michelle Bolsonaro, eşinin  karın ağrısı nedeniyle "hastanede müşahede altında" olduğunu Instagram'da doğrulamıştır.

Eylül 2018'deki bir seçim kampanyası etkinliğinde, akli dengesi yerinde olmadığı belirtilen bir kişi, Bolsonaro'yu bıçaklamış ve ciddi şekilde karnından yaralamıştı.

Brezilya'daki halkın desteğini alarak seçilen solcu hükmet, ülkede her şeyi kontrol altına alarak görevini sürdürüyor.

Sağcı-gerici çevreler, seçimi kaybettiklerinde bunu kendilerine yediremedikleri gibi, bir takım kanunsuz eylemlere baş vuruyorlar. ABD seçimini kaybeden sağcı Donald Trump da seçimlere hile yaptı diye halkı isyana çağırarak bir takım taraftarlarıyla beyaz sarayı bastırmıştı. Diktatörler dünyanın her yerinde kendi gibi düşünen taraftarlarını halka karşı kışkırtarak demokrasiye darbe indirmişlerdir.

Günümüz Türkiye'sinde Erdoğan ve Bahçeli de şimdiden seçimleri kaybedeceklerini anlayınca her türlü kanunsuz yollara başvuruyorlar.

Kendi egemenliklerini devam ettirmek için, ülkedeki demokratik güçlere karşı her türlü kanunsuz işlere başvuruyorlar.

HDP'ye kendi seçmeninin verdiği vergiler ile yapılan devlet yardımı kanunsuz bir şekilde bloke edilecek. Türk ve Kürt halklarının oyları ile seçilen HDP'yi kapatmak istiyorlar. Diktatörler her zaman demokrasiyi yok edip, kendi diktatörlüklerini kurmak için demokrasi güçlerini yok etmek için uğraşırlar. Gelecek günler Brezilya, ABD ve Türkiye'de bizlere nelerin yaşanacağını daha yakından gösterecektir.