2017’de Erdoğan hükümeti, ücretsiz çevrimiçi ansiklopedisi ‘Wikipedia’ tarafından Türkiye'ye karşı “koordineli karalama kampanyası” düzenlendiğini gerekçe göstererek, iki yıl önce Wikipedia'ya erişimi engelledi.

Türkiye hükümeti karalama kampanyasının “Erdoğan hükümetinin IŞİD ile işbirliği yaptığını gösteren makaleler ve yorumlardan” oluştuğunu söyleyeli 2 yıl oldu.

Wikipedia yasağı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümeti tarafından “ulusal güvenlik” adı altında internet erişimini engelleyeli 2 yıl oldu.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, "Wikipedia uluslararası arenada Türkiye'ye karşı bir karalama kampanyası yürüten bir bilgi kaynağının parçası haline geldi" diyeli 2 yıl oldu.

O zamanlar yapılan açıklamada "Ankara’nın rencide edici içeriğin kaldırılması için Wikipedia’yı ikazda bulunduğu, ancak kâr amacı gütmeyen ansiklopedinin bunu reddettiği" haberini okuyalı 2 yıl oldu.

Resmi haber ajansı olan Anadolu Ajansı'nın haberleri ile, "Wikipedia'nın Türkiye’nin taleplerini karşılaması durumunda erişim yasağının kaldırılacağı" haberini okuyalı 2 yıl oldu.

Bu talepler, İngilizce hazırlanmış iki özel Wikipedia makalesi ile ilgiliydi: “Devlet destekli terörizm- State-sponsored terrorism” ve “Suriye İç Savaşı'na yabancı müdahalesi- Foreign involvement in the Syrian Civil War.”

Her iki başlığın alt metinlerinde Türkiye'nin IŞİD'i desteklediği yazıyor.

2 Yıl oldu…

Biz bu haberleri okuyalı 2 yıl oldu ama değişen hiç bir şey olmadı. Ücretsiz çevrimiçi ansiklopedisi  Wikipedia’dan bu haberler, Türkiye’den erişim engellendiği için kendi kendine darbe yaptıran Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın IŞİD ile işbirliği yaptığı gerçeği değişmedi.

Bu yasak Türkiye’de internet ve medya sansürünün boyutunu gözler önüne seriyor. Uzun süredir ulusal güvenlik gerekçe gösterilerek, birçok sosyal platform ve websitesine engelleme getirildi.

Türkiye’de yasağın kaldırılması için mahkemelere yapılan birçok başvuru ve çağrının yanı sıra, Wikimedia Vakfı 2018’de “Sizi özlüyoruz Türkiye” kampanyası başlattı. Kampanyanın amacı yasağın kaldırılması ve bütün dünyadan insanların yasaktan nasıl etkilendikleri konusunda paylaşımlar yapmasıydı.

Bende buradan Wikipedia üzerindeki bu yasağın kaldırılması yönünde başlattığı kampanyasına selam gönderiyorum.