Bu tür organizasyonları yakından takip eden bir kişi olarak “Eleştirel Bir Bakış: 8.Yılmaz Güney Film Günleri” başlıklı yazınıza hitaben şahsen cevap yazma gereği duyuyorum.

“8.Yılmaz Güney Film Günleri” ve “Sanat Sansür Tanımaz” adlı organizasyonlar henüz başlamamışken ve hali hazırda etkinlik devam ediyorken bir çok haber platformlarında ve radyolarda bu organizasyonun haberi yapıldı ve Hamburg’un bir çok yerinde de afişlere denk geldim ama anlaşılan size denk gelmemiş. Fakat bu etkinliğin haberini duymayarak ilgi ve alakasızlığınızı etkinliği düzenleyen ekibe mal etmemeniz gerekir. Bu yazınızda organizasyonu tüm heyecanıyla düzenleyen ve onca emek harcayan ekibe haksızlık ettiğinizi düşünüyorum. Bir çok etkinlikte olduğu gibi burada da basın ayağının eksik olması mümkün olmuş olabilir fakat basın emekçilerini ciddiye almayacak yada basın emekçilerini görmezden gelecek kadar sığ düşünen bir ekip yok karşınızda. Etkinliği düzenleyenlerin önceki zamanlarda yaptıkları organizasyonlar ve duyarlılıkları ile bunu görebiliriz, bunun aksini idda etmek komik olur.

Basın noktasındaki eksik bilginizden kaynaklı yapmış olduğunuz bu eleştiriyi yersiz ve zalimce gördüğümü söylemek isterim. Eleştiri yapılmalı ama doğru ve yapıcı eleştiri yapmanın fayda sağlayacağını düşünüyorum ve sizde fayda sağlar düşüncesi ile organizasyonu düzenleyenlerin gövdesinin yarısını toprağa gömüp taşlıyorsunuz.

Yazınızı baştan aşağı okudum fakat aynı etkinliğemi katıldık diye şüpheye kapıldım. Çünki bu etkinlikte Yılmaz Güney’in sinemadaki etkisi ve duruşu kısada olsa sıkça mevzu edildi ve Yılmaz Güney’den alıntı sözler okundu. Güney kimsenin değil elbette ve organizasyonu düzenleyenlerinde böyle bir iddası olduğunu sanmıyorum. Etkinlik eksiği ile fazlası ile şık ve keyifliydi.

“Sanat Sansür Tanımaz” sempozyumuna katılamayan Üzümcü için “bizden kaynaklı olmayan sebeplerden dolayı aramıza katılamadı” diye bir açıklama yapıldı sahnede ve buda ilgi ve alakanızdan kaçmış olabilir… Üzümcü’nün katılamaması üzerine Kazım Öz ile birlikte programa başka isimler de katılmalıydı. Ve bu telaş ile acil çözüm sürecinde Önder Çakar’a ulaşılmış ve kıymetli birikiminden faydalanılmak istenmiş ve bu konuda da Çakar için “araya sıkıştırılmış” diye düşünmüş ve yorumlamış olmanız, sahneye çıkan konuklar için pek şık durmuyor. Anlaşılan bu etkinlikten memnun kalmadığınız gibi gelen konukların da bilgisi, birikimi ve deneyimleri sizi tatmin etmemiş. Bu kadar memnuniyetsizlikten sonra ayrıca sert ve bana göre haksızca eleştirileride göz önüne alırsak seneye 9.Yılmaz Güney Film Günleri etkinliğine katılmazsınız diye düşünüyorum.

Birde önümüzdeki aylarda düzenlenecek olan etkinlikler konusunda sizinle bilgi paylaşımında bulunmamda fayda olabilir. Belki bu etkinliklerin haberi sizin gözünüzden kaçabilir ve sizin bu zalim, haksız eleştirilerinize maruz kalabilirler.

Önümüzdeki en yakın etkinlikler şöyle:

“Avakino Film Kolektifi” 3 Ekim 2019'da Hamburg’da açılışını gerçekleştiriyor.

“10.Kurdisches Filmfestival Hamburg” 30 Ekim 2019’da başlıyor ve 6 Kasım 2019’da bitiyor.

şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Not: Tüm eleştirilerin yapıcı olması dileği ile...