İklim Hareketleri çatısı altında yürüyen onlarca gurup doğdu: Belirtmekte fayda olacağını düşünüyorum. Avrupa'daki bu kitlesel gösterilerin deneyimleri asla Türkiye gibi ülkelerle kıyaslanamaz ve Türkiye gibi ülkelere örnek olarak aktarılamaz. Ancak neyin-nasıl olduğunu bilmek: Bu dünyanın-dünyamızın tarihi... hepimizin bunlardan öğreneceği şeyler oldu-olmaya devam ediyor...

Saldırıların olduğu ancak "Demokrasinin Anayurdu"yuz denilerek kısmen müsamaha gösterilen koca bir 6 yılı ardımızda bıraktık:

Bu 6 yılda, İsviçre'den Fransa'ya, Hollanda'dan Avusturya'ya, Almanya'dan Belçika'ya, hatta hatta Avusturalya'ya, Kanada'ya, ABD'ye, Peru'ya, Bangladeş'e varana dek çok büyük-kitlesel eylemler gerçekleştirildi.

Yüzbinleri garantileyen İklim Grevi geleneği oturdu.

Son dönemdeki tüm eylemler, tüm kriminalizasyon çabalarına rağmen daha da coşkulu-kararlı bir duruşla sergilendi. Hareketler birbirini ötekileştirmedi. 

FFF çatısı, her saldırıda saldırıya uğrayan kesimi sahiplendi. Berlin'de A100 otobanına işgal edenlere saldırıldığında, eğitim emekçileri bisikletlerine atlayarak "bu gençlerin haklı mücadelesini kriminalize etmenize izin vermeyeceğiz" diyebildi.

VE ARTIK PÜSKÜRTME AŞAMASINDAKİ BAŞARISIZLIĞIN ARDINDAN, ŞİMDİ  İMHA AŞAMASINA GEÇİLDİ!!! BU AŞAMADA DA TÜM KESİMLER; EMEKÇİLERDEN DİRENİŞLERİN GERÇEKLEŞTİRİLDİĞİ BÖLGELERDE İKAMET EDENLERE DEK: "VAZGEÇMEYECEĞİZ!" DEMEKTE. BU DÖNEMİN NEYE EVRİLECEĞİNİ İSE TAHMİN ETMEK ÇOK GÜÇ, ANCAK ALANLARDA EN LİBERAL KESİMLERİN DAHİ KAPİTALİZM CANAVARINA KARŞI ENTERNASYONAL DAYANIŞMA ÇIĞLIKLARINI DUYMANIN GÜZELLİĞİNİ TADABİLDİK..

--------------------

Bütün hareketler bir Hukuk Komisyonu çatısı altında dava tutanaklarını iletmeye devam ediyorlar: Yargılananlar arasında basın emekçilerinden öğrencilere, eğitmenlerden köylülere dek her kesim var.

Ve şimdi 2021'de açılan RWE davasında küçük hapis cezalarının yanı sıra 1.5 milyon avroluk bir dava merkezde.

Mahkemeye kitlesel olarak katılma çağrısı şöyle yapılmış: 

"Mahkemede savunma değil okuma yapacağız. Eylemlerimizde kamuoyuna neleri duyurduysak, bu bilimsel gerçekleri mahkeme salonlarında da toplu olarak haykıracağız. Bu bizim en yasal hakkımız. Bu yüzden şimdi, hep birlikte: MAHKEMEYE DEĞİL OKUMA SALONLARINA!" Lesung statt Prozess – 10.10, 10 Uhr, Amtsgericht Grevenbroich, Prozesstermine wegen Kohlekraftwerksblockade Rheinland.

(Bu direniş bölgelerinin hiçbiri terk edilmiyor. Lützerath'tan Hambi'ye: Hep nöbet-eylem günleri var. Örümcek ağı gibi, onlar dağıtıyor-bizler de bulunduğumuz yerlerde örmeye devam ediyoruz; kim neredeyse-ne yapabiliyorsa hep bir devamlılık var...)

Pankartlarında "Tüm köyler kalacak-Tüm dünyada!\Lützerath yaşıyor" yazıyor...