Yığılmış polisler karınca gibi.

Kadınlar İstanbul-Taksim’de, barikatların önünde!

“Aç aç aç, barikatı aç!” diyerek, marş bestelediler iki kelimeyle!

Tüm saldırılara, tecavüzlere, cinayetlere, tutuklama furyalarına rağmen hem de!

Böyle zamanlarda “şimdi İstanbul’da olmak vardı anasını satim” diye eşlik ediyoruz onlara bizler de. Haykırdıklarında katılıyoruz seslerine-yüreklerine! Bedenimiz sarsılıyor, onlara saldırıldığında!

Bir yanda gözaltılar, tutuklamalar, bir yanda hapishanelerdeki sürgünler, bir yanda açlık, yoksulluk ve hep artan zulüm...

Yüreğimiz bütün bu haberlerde yaralı bir kuş gibi gezinirken, yani tam da böylesi günlerde, susmuyor bizim buradakiler de! İyi ki!

Geçen yıl 26 Kasım’da tutuklanan ve tutukluluğunun birinci yılını dolduran çevre aktivisti Ella için özgürlük talep edilmeye devam ediyor. Mahkemenin aldığı bu kararın bozulması talebi, kampanya halinde gerçekleştirilen protestolarla yineleniyor. Bu protestolara onlarca kurum destek veriyor.

Ella'nın tutuklanmasının yıldönümü nedeniyle, 26 Kasım günü, önce Ocak ayındaki itiraz duruşmalarının görüleceği Gießen Bölge Mahkemesi önünde protestolar gerçekleştirildi. Mahkemenin çıkış kapısına sembolik bir duvar örüldü ve kapının önünde “hücrede tek başına tutsak olmak” sahnelendi. Mahkeme duvarına; “Ceza halka değil, güç ilişkilerinin pekiştirilmesine hizmet eder” yazılı bir pankart asıldı.

Ardından Frankfurt’ta, Ella’nın hapsedildiği bölgede toplanılarak, orada da hapishane önünde bir “hücrede tek başına tutsak olmak” sahnesi canlandırıldı. “Yalnız değilsiniz! Tüm politik tutsaklara özgürlük! Politik baskılara son!” şiarı haykırıldı.

Frankfurt’taki eyleme katılamayan birçok aktivist, Göttingen’den Berlin’e, Lützerath’tan Dannenröder Ormanı’na, otobanlar yapılmak üzere yok edilmeye başlanan birçok ormanın içerisine: “İklim-çevre korumak suç değildir. Bunları yok etmek suçtur. Tüm politik tutsaklara özgürlük! Politik baskılara son!” pankartı açıp ateşler yakarak dayanışma gösterdiler.

“Polise mukavemet” suçlamalarıyla tutuklanmış olmasına istinaden, ağaçların üzerine kurulan barakalardan ipe tutunarak aşağıya indiği ve polislerin kendisine şiddet uygulaması sonucu, kendisini ayaklarıyla savunmaya aldığı ve aşağıya iner inmez polislere karşı slogan atmaktan başka hiçbir tepki vermediğini ispatlayan görüntü kayıtları sunulmasına rağmen, Ella hapis cezasına çarptırıldı.

Bu cezaya itiraz edildi ve itirazın değerlendirileceği duruşmalar, Ocak ayında, Hessen Eyaleti’nin Gießen şehrinde gerçekleşecek.

Duruşmalara merkezi bir kampanya düzenlenerek katılınacak ve kararın bozulması için zorlu bir hukuki mücadele yürütülecek. Sadece Ella değil, son iki yıl içerisinde hakkında tutuklama kararı çıkarılan ve 6 yıla varan hapis cezalarına çarptırılan diğer çevre aktivistlerinin yanı sıra, “tüm politik tutsaklara özgürlük” ve “politik baskılara son” şiarı da haykırılmaya devam edecek.

Bu duruşmaların hepsine, Türkiye’de, olamadığımız diyarların duygularını da yüreğime alarak katılmaya çalışacağım.

Yürek, elimizden daha fazlasının gelebilmesini isterdi...