CHP Lideri Kılıçdaroğlu'nun öne sürdüğü "Helalleşme' meselesini önemsiyorum. 

Son aylarda Türkiye'nin gündemini belirlemede önemli çıkışlar yapan Kılıçdaroğlu, "helalleşme" kararını doğru bir şekilde uygularsa kutuplaşan toplumunun önüne geçer. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yayımladığı bir video ile 'helalleşme' kararı aldığını duyurdu. Kılıçdaroğlu, "Geçmişte partimizin de hataları oldu; helalleşme yolculuğuna çıkma kararı aldım" dedi.

Ancak toplumsal barışa konu olacak meselelerde bir helalleşme olursa toplumla kucaklaşma olabilir ve helalleşme eylemi başarılı olur. 

Aslında toplumda kutuplaşmanın, ayrışmanın, farklı milletten, kültürden, inançtan olan insanları ötekileştirmenin kimseye bir faydası yok.  Bu insanlık dışı ayrımcılıklardan kurtulmak gerekiyor. 

CHP, tek partili yönetiminden bu zamana kadar bir değerlendirme yaparsa elbette geçmişiyle yüzleşebilir. Toplumsal barış için helalleşebilir ve yakın tarihte yapılanlarla hesaplaşabilir. 

Bu ülkede her kesim acılar yaşadı, yaralandı. Aleviler, Kürtler, Romanlar, emekçiler, Müslüman olmayanlar, yoksullar hemen her kesimin acısı, yarası var. 

CHP iktidar olma yolunda bu gerçeklerle yüzleşmek, hatası varsa onu kabullenmek ve barışı sağlamak zorunda. Toplumsal kesimlerle helalleşmek bu anlamda olur. 

Kürt meselesi, sınıfsal ayrımcılık, 2.sınıf vatandaş muamelesi helalleşmeye konu olabilir. 

Türbanlı kızların üniversiteye gidememesi de bir ayrımcılıktır. Gayrimüslimlere uygulananları, yapılanları kimse unutmadı, unutamadı.

2.Kerbela vakasını Dersimliler 1938 yılında yaşadı. Dersim katliamı Cumhuriyet tarihinin kara lekesidir. Çocuklar, kadınlar, siviller katledildi. Mağaralara doldurulup, gazla zehirlendiler. Katliamda asker olanların bazıları tarihe tanıklık etti. Dersimlileri katlederken, nasıl oluk oluk kanların aktığını anlatırken vicdanlarının sızladığını, psikolojilerinin bozulduğunu, uyuyamadıklarını itiraf ettiler. 

Tek partili sistemde Chp bu katliamla yüzleşmelidir. Bunu yapamıyorsanız nasıl helalleşmeden söz edebilirsiniz. 

Bu kanayan yaraya artık merhem sürülmeli. Dersimle hesaplaşamamak bu kadar zor olmamalıdır. 

Gerçek anlamda toplumsal barış diyorsanız, herkesimin acısına ortak olmak istiyorsanız buyurun en büyük fırsat önünüzdedir: Dersim katliamıyla yüzleşin ve helalleşin..