Türkiye'de yaşanan-yaşanacak olan her şey, NATO'nun yeni şekillenişindeki görevlerine paralel...

Atom Silahları Karşıtı Doktorlar (yeniden belirteyim, bunlar BM tarafından kamuoyunu bu konuda-halk sağlığı konusunda bilgilendirmek üzere görevlendirilmiş doktorlar): "Avrupa Birliği'nin Türkiye'yle anlaşmaları ve Türkiye'deki anti-demokratik uygulamalarda bu anlaşmaların-AB'nin payı" gündemli bir oturum gerçekleştirecekler...

Kısacık, çalakalem-hızla aktarayım: Ukrayna işgalinden itibaren çok sayıda NATO üye ülkesi tarumar edildi zaten. Ekonomik olarak da "savaş sermayesi" merkezileştirilip alabildiğine güçlendirildi... İlk iki yıl, özellikle bu diyarlarda yıllardır savaş muhabirliği yapmış dış politika uzmanı yazarlar: Çok detaylı bilgiler aktarabildiler. Son 20 yıldır aktardıklarına da bir yol haritası gibi bakma imkanımız oldu böylelikle. ŞİMDİ SATİRE YAPARAK YAZABİLİYORLAR ANCAK: TAM BİR SAVAŞ, HER ŞEY YASAK!!!

------------------

Son NATO Zirvesi'nde alınan en büyük karar: "Her ülke bütçesinin %5'ini NATO faaliyetlerine ayırmalı. Bu hedefte ortaklaştık ve bu başarıyı yakalayacağız. Bu tarihi kararda ortaklaştık" gibi komik bir biçimde duyurulmuştu.

Almanya, İngiltere'deki törenlerde adeta Mehter Marşı eşliğinde yürüyüş yapma sahnesi sergiledi. Ordu yeniden kutsandı. Basın: "Bu neyin reklamı? Neye hazırlanıyoruz?" yönlü manşetler atmış.

Ardından NATO Genel Sekreteri: "Almanya NATO'daki görevini Soğuk Savaş döneminin en yüksek seviyesine yükseltmeli. En azından %4 bütçeyi ayırmayı başarmalı" gibi bir açıklama yapmış...

ANLAŞILDI: SANSÜR YASALARIYLA BİRLİKTE EN SEVİYELİ GAZETELER BİLE MECBUREN BU BAŞLIKLARI ATIP SATİRE YAPMIŞLAR ARTIK...

2024'ÜN BAŞINDA TARİHİN EN BÜYÜK HAVA-DENİZ TATBİKATI HAZIRLIĞI TAMAMLANMIŞ. BU TATBİKATTA GÖREV ALACAK EN ÖNEMLİ ÜLKELER MACARİSTAN, POLONYA, TÜRKİYE VE BALTIK DENİZİ ÇEVRESİNDEKİ ÜLKELER OLARAK BELİRTİLMİŞ. TATBİKATIN AMACI: "RUSYA'NIN SALDIRILARINA KARŞI TÜM ALANLARDA GÜVENLİK HATLARINI GARANTİYE ALMAK" OLARAK AÇIKLANMIŞ, ÖNCEKİ TATBİKAT GİBİ.

On binlerce askerle, yeni üretilen savaş uçakları ve öncekine ek olarak yeni savaş gemileri tatbikatı...

Türkiye'de yaşanan-yaşanacak olan her şey, NATO'nun yeni şekillenişindeki görevlerine paralel...

Bu diyarlarda da öyle: Bu gün başlayacak ve 6 gün sürecek olan Ver.di Kongresi'ni Cumhurbaşkanı selamlayacak... Eğitim emekçilerinden -hem de sendikada aktif olanlar- bazılarına, bazı yürüyüşlere katıldıkları için "meslekten men" cezası basıldı. Bu saldırı püskürtülmeye çalışılıyor... Ve daha nice yeni saldırı...

Savaş-paylaşım: Ne boyutlara varacak, tahmin dahi etmek mümkün değil... Zulüm!!! Bu diyarlarda dahi daha da boyutlanıyor... Boyutlandıkça da her kesim kendi kabuğuna çekiliyor... GENÇLİK OMUZ OMUZA YÜRÜYEBİLECEĞİNİ GÖSTERDİ: UMUT ONLAR! (Almanya, İsviçre, Fransa vb. partiler-örgütlülükler içerisinde de gençlikle çok büyük çelişkiler yaşanıyor bu anlamda. Gençlik beklemekten-seyircilikten yana değil...İyi ki!!)

ANCAK BU YERYÜZÜNÜN BUNCA SARSINTIYA DUR DENEMEMESİ HALİNDE BİZE HAYAT HAKKI TANIMAYACAĞI KESİN!