Almanya da darbe girişimi hazırlamakla suçlanan imparatorluk vatandaşları adlı örgüte karşı, Almanya'nın tüm şehirlerinde polis tutuklamalara başladı.

25 kişi hakkında soruşturma açıldı ve içlerinden çok sayıda kişi tutuklandı. İmparatorluk Vatandaşları denilen aşırı sağcı örgüt, Federal Almam meclisinde darbe yaparak, kimlerin hangi göreve geleceği planlarını hazırlamış.

Hazırladıkları plana göre, örgütün lideri İmparator olarak ilan edilecekti. İtalya'da, Avusturya'da da polis, İmparatorluk Vatandaşlarından(Reichsbürger) tutuklamalarda bulundu.

Anayasayı koruma teşkilatı ve Federal Kriminal Dairesi ( BKA) Başkanı ile Federal Savcının yaptığı görüşmeler neticesinde, bu grubun planlarıyla ilgili aynı kanıya varmışlardır.

BKA Başkanı Holger Münch yapılan baskınlar neticesinde, 150'nin üzerinde kişinin tutuklandığını ve 54 kişi hakkında işlem yapıldığını lanse etmiştir.

Tutuklananlar arasında Berlin de yargıç olarak görev yapan, Almanya için Alternatif Partisi AfD eski Milletvekili Birgit Malsack-Winkemann bulunmaktadır.

Alman İçişleri Bakanı Faeser, kamuda çalışan sağcıların görevden el çektirilmesini önerdi.

İmparatorluk Vatandaşları örgütünün İdeolojik lideri olarak bilinen Heinrich XIII. Prens Reuss da Frankfurt'ta tutuklandı.

Yıllardır ailesiyle ilişkisi olmayan Heinrich XIII. Prens Reuss ve emlakçı olarak çalışan 71 yaşındaki bu şahıs mevcut Alman hükümetini tanımayarak, kendisini kral olarak tasarlamış.

Federal Başsavcının iddianamesinde; kişiler, Almanya'daki mevcut devleti tanımayan bir grup olup, ideolojik olarak şartlanmışlardır diyor.

Federal savcının iddianamesine göre, söz konusu grubun, Federal Alman meclisine silahlı baskın yapmak için, 2021'in kasım ayından itibaren hazırlıklar yaptıkları ortaya çıkmıştır.

Alman istihbaratının 2021 raporuna göre; 21 binin üzerinde üyeleri olduğu ve bunların içinden 2 bininin üzerinde kişinin de şiddet eylemine hazır olduğu belirtilmiştir.

İmparatorluk Vatandaşı örgütü, Almanya'nın büyük şehirlerinde polisten izin alarak çok sayıda yürüyüşler yapmışlardır. Federal Parlamento'da grubu bulunan ırkçı AfD partisi ve aşırı sağcı Querdenker grubunun içinde devamlı örgütlenerek, nüfus kazanma yolunda çalışmaları vardır.

AfD ve Querdenker'lerin yürüyüşlerinde devamlı kendi bayraklarını taşımışlardır.

Aşırı sağcı Stephan Ernst, CDU politikacısı ve Kassel Valisi Walter Lübcke'yi Kassel de evinin balkonunda silahla öldürerek ömür boyu hapse çarptırılmıştır.

Bunun dışında aşırı sağcı grupların Almanya'nın bazı şehirlerinde birçok yaralama ve öldürme olaylarına karışmışlardır.

Hanau'da aşırı sağcı bir kişi, 9 Göçmen kökenli insanı katlettikten sonra, annesi ve kendini de öldürmüştür.

Genellikle AfD ve Quedenker grubu içinde örgütlü hücrelerinin olduğu, Anayasayı Koruma Kurumu tarafından da açıklandı.

Tutuklananların ağır cezalara çarptırılmaları beklenmektedir.

Ama bunların kafalarından bu düşünce süpürülüp atılmadığı sürece, bugün 54 kişi hakkında tutuklama kararı verilse de yarın bunların sayıları daha da çoğalır ve onların bıraktığı yerden devam ederler.

Avrupa da toplumun aşırı sağa kaydığı gerçeğinden yola çıkarak şunları söyleyebilirim: aşırı sağa , milliyetçi ve ırkçılığa karşı köklü bir mücadele verilmediği sürece, toplum daha da sağa kayacaktır.