El Pais'in haberine göre dört mermi uyuşturucu baronunun kafasına ve bir tanesi de sırtına isabet etti. Tekin Kartal, Rambla de Prim'de fenalaşarak hayatını kaybetti.

Kartal'ın İngiltere'deki eroin pazarının yüzde 90'ını kontrol ettiği ve bir çetenin başı olduğu söyleniyordu.

Geçtiğimiz Cumartesi günü Rambla de Prim ile Carrer de Llull caddelerinin kesiştiği noktada gündüz saatlerinde meydana gelen olayda İspanyol polisine göre; Diyarbakır Kulp nüfusuna  kayıtlı 34 yaşındaki İlmettin Aytekin (Tekin Kartal) bir kaç gün önce bir mafya grubuyla görüşmek için Almanya'nın Düsseldorf kentinden Barcelona'ya gitmiş ve olay yerine yakın bir bölgede bir otel kiralamıştı.

İddiaya göre uyuşturucu kaçakçılığı yapan Kartal, uzun süredir hasımları tarafından takip ediliyordu. Öğle saatlerinde görüşme için otelden çıkan Kartal'a arkadan yaklaşan bir kişi başına doğru bir el ateş etti. Kanlar içinde kalan Kartal olay yerinde hayatını kaybetti. Saldırgan olay yerinden kaçmayı başarırken, Katalan polisi olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlattı.

KATİLE DAİR İPUCU YOK

Polis kaynakları, saldırının planlı olduğunu ve profesyonel bir tetikçi tarafından gerçekleştirildiğini düşünüyor. Ancak, olayın ardından katil zanlısına dair hiçbir somut ipucuna ulaşılamadı. Güvenlik kameraları incelenmesine ve görgü tanıklarının ifadelerine rağmen, saldırganın kimliği ve kaçış rotası hakkında bilgi edinilemedi.

Barcelona, son dönemde çete savaşlarının merkezi haline geldi. Özellikle Boixos Nois ve Mocro Maffia gibi organize suç örgütlerinin faaliyetleri, şehirde şiddet olaylarının artmasına neden oluyor.

Hollanda: Filistin’e destek kampına polis baskını Hollanda: Filistin’e destek kampına polis baskını

 TEKİN KARTAL KİMDİR?

Polis kaynaklarına göre İlmettin A., 1990'lı yılların başında Diyarbakır'da doğdu. Küçük yaşta uyuşturucu işiyle uğraşan Baybaşin aşiretine katıldığı söyleniyor.

Uyuşturucu baronu olarak uluslararsı alanda tanınan Hüseyin Baybaşin (67) şu anda Hollanda'da ömür boyu hapis cezasını çekiyor; çok sayıda cinayet ve adam kaçırma emrini kendisi verdiği ileri sürülüyor.

Tekin Kartal'ın, klanın şu anki patronu Abdullah Baybaşin'i de yakından tanıdığı anlaşılıyor; yakın zamanda çekilen ve sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda ikisi görülmektedir.

BİLD GAZETESİ: BAYBAŞİN KLANI İNTİKAM YEMİNİ ETTİ

Bild-Zeitung'un haberine göre, öldürülen Tekin Kartal'ın "El Salvador veya Honduras" karteliyle anlaşmazlığa düştüğü belirtildi.

Ancak İspanyol portalı Cronica, Tekin Kartal'ın "klanın İspanya'daki iş anlaşmalarını incelemesi" gerektiğini ve eroin anlaşmalarıyla ilgili ayrıntıları görüşmek istediğini bildirdi.

İspanyol polisinin yanı sıra Interpol ve Europol ile Alman ve Türk emniyetinin de soğukkanlılıkla cinayeti araştırdığı yazıldı.

Aşiret yakınlarının intikam yemini ettiği konuyla ilgili mesajların sosyal medyada yayıldığına dikkat çekildi.