Almanya ile Türkiye arasındaki beklenen maç, polisin yoğun sıkı güvenlik kontrolü altıda oynandı. WDR'deki canlı yayında Bozkurtlar'ın selamı maça gölge düşürdü.

MHP ve ona bağlı Bozkurtlar'ın WDR deki canlı yayında bozkurt işareti ile dünyaya rezil oldular. Avusturya'da ve Fransa'da Bozkurt'ların yasaklanmana rağmen Berlin'den WDR'de yapılan canlı yayında aşırı sağcı "Bozkurtlar" işaretlerini gösterebiliyorlar.

Berlin'den WDR'de yapılan canlı yayında aşırı sağcı hareket Bozkurtlar' olayla ilgili şikayetlerde bulunmuştur. “Canlı yayın sırasında muhabirin arkasında futbol taraftarları aşırı sağcı milliyetçi ve ırkçı Bozkurtlar'ın selamını muhabir göremediği için anında müdahale edememiştir" diyerek seyirciden özür dilendi.

Bozkurt"ların futbolla ilgili olarak gündeme gelmesi ilk kez değildi: Temmuz ayında sosyal ağlarda yayınlanan bir fotoğrafta, dünya şampiyonu Mesut Özil'in göğsünde bu hareketi gösteren bir dövme olduğu ortaya çıktı. Bozkurtlar Anayasayı Koruma Dairesi'nde gözetim altında! Bozkurt'ları izleyen Alman Anayasayı Koruma Dairesi'ne göre, Türkiye'de "Ülkücü" olarak bilinen hareket, "aşırı milliyetçilik ve ırkçılık ve Yahudi karşıtlığı gibi grup bağlantılı insan düşmanlığı" ile karakterize ediliyor.

Yıllarca Federal Almanya'da Türkiye'den gelen gerici milliyetçi ve ırkçı göçmenler içinde örgütlenen Bozkurt'ların, (Grauenwolfe) kendi gibi düşünmeyenlere karşı zaman zaman terör uygulamışlardır.

Almanya'da aşırı sağcı olarak örgütlenen: Bozkurtlar Alman tunoplumda ve Türkiye'den gelen göçmenler içinde tehlike yaratığı biliniyor. Aşırı sağcı milliyetçi-ırkçı Türkler, Federal Alman Cumhuriyeti'ni ve toplumsal barışı, gerçek anlamda tehdit ediyor. Anayasayı Koruma Kurumu'nun 2022'den yayınladığı raporda: "aşırı sağcı Bozkurt'ların Almanya'da neden uzun zamandan beri yasaklanmadığını henüz daha akıl almıyor" deniliyor.

Aşırı sağcılık, 2022 Anayasayı Koruma Örgütü tarafından Almanya'ya yönelik en büyük aşırılık yanlısı tehdit olarak tanımlanıyor. Buna Türk milliyetçi ve ırkçıları da, dahil olmak üzere “Bozkurtlar”Almanya'da sözde “Ülkücü” hareketinin yaklaşık 12.100 aktif üyesi olduğu açıklanıyor. Bozkurtlar, özellikle sosyal medya aracılığıyla kendinden olmayanları açıkça şiddet kullanarak tehdit ediyorlar. Kürtlerin yanı sıra, “kendilerince bozkurtlara ” düşman sanılan Ermeniler, Yahudiler ve Türk hükümetinin muhaliflerinin yanı sıra, muhalefet mensuplarına karşı zaman zaman terör havası estiriliyor. Ayrıca, Türkiye ile Yunanistan arasında çekişmede yıllardır, "Bozkurtlar Yunanlılara karşı düşmanca hareket ediyorlar. " Dost-düşman düşüncesiyle birleşen aşırı milliyetçi ırkçı Bozkurtlar Alman yetkililerin aktarımına göre, Almanya'nın en küçük şehrinde dahi örgütlenmişlerdir.

Bozkurt'lar, Türklük adına örgütlenirken fazla dinci olmamalarına rağmen Almanya'nın büyük şehirlerinde kendilerine ait olan camiler açarak oralarda da örgütleniyorlar. Türkiye'de AKP- MHP koalisyonunu destekleyerek Avrupa'da da AKP'liler ile iş birliği halinde ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'ı desteklediler.

Türkiye'de son yıllarda faşist ideolojileri savunan partiler, toplam oyların %30'un üzerinde oy alabiliyorlar. Türkiye toplumunda da faşist ideolojiyi savunan partiler de demokrasi tehdit eder bir hale gelmiştir.

Federal Anayasayı Koruma Dairesi'ne göre, çok tehlikeli olan Bozkurtlar, milliyetçi-ırkçı düşünceye sahip oldukları için, başkalarının Türkçülüğe düşmanı olduğuna inanıyorlar. Böylece kendileri gibi düşünmeyenlere yaşama hakkı tanımadıkları gibi, başkalarına düşmanlık yapıyorlar. Alman gizli servisine göre, Bozkurt'ların örgütlenmesinde çok milliyetçi ırkçı kişileri seçerek kendi örgütlerine kazanıyorlar.

Göçmen gençleri ve belli yaş grubuna göre örgütlenmiş başkalarına şiddet potansiyelinin yüksek olduğunu tahmin ediyor. Bozkurtlar, Federal Almanya da entegrasyonu yıllarca hiç sayarak Türk milliyetçiliği ve ırkçılığını örgütleyerek entegrasyona darbe indiriyorlar.
Anayasayı Koruma Dairesi'nin bir raporuna göre, aşırı sağcı görüşleri sosyal ağlarda - takma adlarla – yayıyorlar. Sık sık polisler tarafından aramalarda Bozkurtlar 'ın üzerlerinde silah dahi yakalanıyor.

Bozkurtların bu tutumu, kendilerinin dışındakilere terör havası estirirken, Alman toplumunda göçmenler ile barış içinde bir arada yaşamayı zedeliyorlar.

Fransa hükümeti Bozkurt'ların ülkedeki kendi gibi düşünmeyenlere karşı uyguladıkları teröre göz yummadı. Aynı zamanda Bozkurt'ların ülkede entegrasyona darbe indirdikleri için de Fransız hükümeti tarafından yasaklandı. Aynı düşünce eşiğinde Avusturya da Bozkurt'ları yasakladı.

Almanya Federal Hükümeti bu duruma daha ne kadar göz yumacağı hala bilinmiyor. Anayasayı Koruma Cemiyetinin, Bozkurt'ları bir terör örgütü olarak tanımlamasına rağmen yasaklanmaması düşündürücüdür.

Birçok sivil toplum örgütü bu konuda enine boyuna tartışıp ve doğru olan yapılması ve Bozkurt'ların faaliyetleri yasaklanmasını talep etmektedir.