Esra Yıldız’ın “Vatansız” belgeseli Boston'da 13-23 Kasım 2022 tarihlerinde düzenlenen 17. Türk Belgesel ve Kısa Film Festivali'nde Kurt Fendt (Film and Media Scholar), Peter Keough (Film Critic) and Erin Trahan’dan (Film Reporter and Critic) oluşan jüri tarafından özel mansiyon ile ödüllendirildi.

Festival yönetimi tarafından yapılan duyuruda ödüllendirilen film şöyle tanıtılıyor: "Vatansız, 12 Mart 1971 askeri darbesinden sonra Türkiye'yi terk etmek zorunda kalan ve 1982 yılında vatandaşlıkları iptal edilen iki muhalif gazetecinin, Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul Özgüden'in hikâyesidir. Belgesel, 1974 yılından bu yana Brüksel'de sürgünde yaşayan Doğan Özgüden ve İnci Tuğsavul Özgüden'in kurucusu oldukları çok kültürlü eğitim merkezi Ateliers du Soleil'de (Güneş Atölyeleri) ayrımcı ideolojilerden arınmış bir dünya vizyonlarını nasıl yaşama geçirdiklerini anlatıyor."

Duyuruda ayrıca, Vatansız belgeselinin geçen yıl Türkiye'de Antalya Altın Portakal Film Festivali, Uluslararası Uçan Süpürge Film Festivali ve Uluslararası Kadın Film Yönetmenleri Festivali'nde gösterilmiş olduğu da vurgulanıyor.