Bu yazımda Federal hükümetin koalisyon ortakları arasında çelişkiler ve bütçe açığını dile getireceğim.

Federal hükümetin 2025 yılı  bütçe açığı olan 25 milyar Euro denkleştirilmesi sorunuyla karşı karşıya kaldığı bir gerçektir.

Bir taraftan da Maliye Bakanı Lindner'in aynı zamanda vergi yükünü azaltmak istemesi, SPD ve Yeşiller açısından bir provokasyon olarak lanse ediliyor

Bütçe açığını fırsat bilen muhalefet lideri Friederich Merz de (CDU) bunu bilerek hükümetteki koalisyon partilerine dozuna aşacak şekilde eleştirilerde bulunuyor.

9 Haziran 2024'deki Avrupa Parlamentosu seçimleri ve - Doğu Almanya'daki önemli eyalet seçimleri öncesinde - trafik ışığı koalisyonu büyük olasılıkla yeni iç bütçe çekişmeleriyle karşı karşıya kalacaktır.

Federal hükümet finans sıkıntısı çekerken SPD, Yeşiller ve FDP' de oluşan koalisyon hükümetinde devamlı kavgalar çıkıyor.

Maliye Bakanı ve FDP Başkanı Christian Lindner'e göre, 2025 yılında federal bütçesinin yüksek miktarda artırılması gerektiğine vurgu yapıyorlar.

Bütçedeki 25 milyar avroluk boşluğun Aile, Ulaştırma ve Dışişleri Bakanlıklarının Maliye bakanı Lindner'den hiç de memnun olmadıkları  söyleniyor.

Aile Bakanı Paus'un  çocukların geleceği  ve korunması için bütçeden yeni para ayrılmasını istiyor.

FDP’li politikacılar buna şiddetle karşı çıkarak devletin yüksek derecede borçlanmasını istemiyorlar.

Ülkede çok sayıda kadının  çocukları ile ayrı yaşadıklarından dolayı onlara bakamadıkları için, çocuk fakirliği doğuyor.( Kinder Armut)

Yine önümüzdeki birkaç ay, koalisyon hükümeti açısından, 17 milyar avroluk bütçe açığını kapatmak için büyük çaba sarf etmek zorunda kaldığı kesindir.

Anayasa Mahkemesi kararından bütçe açığının usule uygun olmadığı konusunda aldığı karar da federal hükümetin başında Demokles’in kılıcı gibi sallanıyor.

Krona dönemindeki bütçe açığı ve Ukrayna savaşı ile Rusya'nın gazının Almanya'ya gelmemesi savaşa harcanan paralar ile Almanya’da ekonomik kırız giderek büyüyor.
Bir taraftan da FDP liderinin vergi indirimi yapmak için açıklamalarda bulunması bardağı taşıran son damla oluyor.

2025 yılının bütçesine en büyük zorluğun vatandaşın parasının finanse edilmesiyle büyük zorluklar ile karşı karşıya kalınıyor.

Diğer yandan, çalışan kesimlerin duygusal olarak halk parası ve sosyal yardım alanlara karşı eleştirilerini yükseltmeleri ve de hükümetin bunu dikkate nazara alması zorlukları derinleştiriyor.

Federal hükümet bir taraftan da 2025 ve 2026 bütçesini orantılı ve usule uygun bir şekilde onaylamak istiyor. Koalisyon ortağı SPD ve Yeşiller açısından bakıldığında, paranın kısıtlı olduğu bir durumda tasarruf edilmesi isteniyor. SPD ve Yeşiller yüksek gelirliler üzerindeki vergi yükünü daha da artırmak ve fazla vergi vermelerini sağlamak istiyorlar. Bu yapılmasa gerçekten 2025 bütçesinde doldurulacak açığın daha da büyüyeceğini kapatılmasının zor olduğuna inanıyorlar.

SPD ve Yeşiller, ayrıca bütçe açığını, önemli ölçüde daha fazla yeni borçlar alarak dengelemek istiyor. FDP'nin borç frenini askıya alarak daha fazla borçlanmaya karşı çıkmasını da uygun bulmuyorlar.

SPD Grup başkanı Rolf Mützenich, Ukrayna savaşının bütçeye ve ülkeye büyük külfeti olduğunu ve savaşın sonlandırılmasını isterken Başbakan Scholz, şiddetle buna karşı çıkıyor. Scholz: Ukrayna’daki insan haklarının korunması ve Rusya’nın ülkeye karşı açtığı savaş da Ukrayna’ya yardım yapıp onların yanlarında olmayı daha uygun buluyor.

CDU Başkanı Friedrich Merz'ın Trafik Işığı koalisyon hükümetinin geldiği konumda pek iç açıcı olmadığına vurgu yapıyor. Daha da ileriye giderek Eylül ayında doğu ilerindeki eyalet seçimleri ile birlikte bir erken seçim öneriyor.

Federal hükümet yeni borcu artırmanın bir yolunu bularak her halükarda gerekli olan bir reform paketi ve uyum programına hazırlamayı düşünüyor.

Bir yanda da ekonomik krizlerin derinleşmemesi  ve halkın memnuniyetsizliğini önlemek için,  krizlere karşı yeni önlemler alınmasını uygun buluyor.

Globalleşen dünyada yeni ekonomik krizlerin önüne geçmenin de çok zor olduğu tartışmaları da  yoğun bir hızla sürüyor.