Bundan önceki yazımda Almanya´da Hak Ödeneği ve Sosyal yardım üzerine yazmıştım.

Yeni yılda detayları üzerine Federal Hükümet bütçe açığına rağmen yeni kesintiler olabileceği düşünülüyor.

Trafik ışığı, bütçe açığını kapatmak için Federal İş Kurumu'nda 1,5 milyar euro tasarruf etmek istiyor. Ancak bunun nasıl çalışması gerektiği bilinmiyor. Federal hükümet- Bütçe anlaşmasının ardından SPD, Yeşiller ve FDP'den oluşan üç koalisyon ortağının milyar dolarlık mali açığını nasıl kapatmayı planladıkları yavaş yavaş netleşiyor. Tüm olanaklar üzerlerine düşünerek her yerde bir miktar kesinti yapılıyor ve geliri artırmak için yeni vergiler getiriliyor. Bütçenin neredeyse yüzde 40'ı sosyal sektöre gittiği için, bundan sorumlu Çalışma Bakanlığı da tehlike işaretleriyle karşı karşıya kalıyor. Vatandaşın parasında kısıtlama yapılırken, 75 Euro'luk vatandaş para ikramiyesi 2024'ten itibaren artık geçerli olmayacaktır. Ancak Çalışma Bakanlığı'na göre bu da sadece 250 milyon Euro tasarruf sağlayabilecektir.

Genel olarak bakanlığın önümüzdeki iki yılın her birinde 1,5 milyar Euro, 2026 ve 2027'de ise 1,1 milyar Euro daha az harcaması bekleniyor.

Şimdiye kadar kimse bütçe açığının  parasının nereden geleceğini gerçekten bilmiyordu.

Reuters haber ajansı, Bütçe açığına ilişkin parayı, şu anda hükümetin rezervlerinden almak istediğini lansa ediyor.

2023 yılında Corona krizinden bu yana ilk kez 1,7 milyar Euro civarında ek gelir bekleniyor. Bu para, çalışanların ve işverenlerin her ay orantılı olarak ödedikleri katkılardan geliyor. İşsizlik sigortasına katkı oranı şu anda yüzde 2,6. Ekonominin iyi gittiği yıllarda Bütçe açığının harcaması gerekenden daha fazla para kazanması düşünülüyor.  

Federal Hükümet, yeni oluşan rezervlerinin kullanarak bütçe açığını kapatmayı düşünüyor.

Vatandaş yardım başvurusu: 2024'ten itibaren yüzde on iki daha fazla olacaktır.

Halk ödeneği 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren temel güvenliğe ilişkin standart gereklilikler Sosyal Güvenlik Kanunu II (SGB II) uyarınca ayarlanacaktır.

Yasama organı, Halk ödeneğinin yardımlarının yıllık miktarını değiştirmeye karar verdi.

Düzenlemeler; bekar insanları, çiftleri, 25 yaşın altındaki çalışmayan yetişkinleri, 14-17 yaş arası gençleri ve çeşitli yaş gruplarındaki çocukları etkiliyor.

Düzenleme şöyle diyor: Standart gereklilik, 1 Ocak 2024'ten itibaren bekarlar için 461 Euro'dan 563 Euro'ya, çiftler için kişi partner başına 451 Euro'dan 506 Euro'ya çıkacak.

Aile evinde yaşayan 25 yaşın altındaki çalışmayan yetişkinler için bu miktar 451 Euro'ya, 14-17 yaş arası gençler için ise 471 Euro'ya çıkıyor. 6 ila 13 yaş arası çocuklara 390 Euro, 6 yaşın altındaki çocuklara ise 357 Euro verilecektir.

Ev kiraları ve yakıt paraları Jobcenter (İş Ajansı) tarafından ödeniyor. Kiralar, şehirlerdeki kira miktarının yüksekliğine göre ayarlanıyor. Berlin'de bir kişi için 499 Euro ve Stuttgart 563 Euro tek kişi için verilebiliyor. Eve taşınırken lüks olmamak kaydı ile belli bir miktar yardım da yapıla biliniyor.

Halk ödeneği alan birinin izin için yaşına göre, senelik izine giderken Jobcenter'den izin alması gerekiyor.

Halk parası çalışamayan engelli kişiler için de ihtiyaçlarına göre veriliyor. 

Çalışamayacak durumda olan ve "G" Harfi markalı ağır engelli kartına sahip olan engelli kişiler, ek ihtiyaç hakkına sahip.15 yaşından itibaren standart ücretin yüzde 17'si oranında ek gereksinim alırlar. 502 Euro standart ücretle bu, ilave 85 Euro'luk bir ücrete tekabül ediyor. Toplamda çalışamayan engelli kişiler ayda 587 Euro alıyor

Federal İş Ajansı'nın iş merkezlerine yönelik dijital uygulamaları, işlerin daha hızlı sonuçlanmasını sağlayacaktır.