Türkiye yine bir kez daha tarihi belki de en kritik seçimine giderken Erdoğan'ın politikalarından bezen kitleler gözünü 6'lı masaya çevirmş bulunuyor ama onlar şimdiye kadar 11 kez buluşmuş olmalarına rağmen, hala Cumhurbaşkanı adaylarını bulamıyor, belirleyemiyorlar.

6'lı masa pamuk ipliğne bağlı gidiyor, dağıldı dağılacak deniyor bu ne kadar doğru hiç bilemiyoruz.

Bu kararsızlık ve ‘‘ yanlış ittifak ortaklıkları‘‘ kamuoyu yoklamalarında dip yapan AKP ye hayat öpücüğü sunuyor adeta.

Yüzde 11 ile 13 arası oy potansiyeli olan HDP'yi dışla, sol partileri yok say! sonra bunlara muhtaç kal anlaşılacak gibi değil. HDP oyları olmadan 6'lı masa seçim kazanamaz bunu bilelim, kabul edelim.

Toplumsal kucaklaşma, sosyal barış ve insan hakları, özgürlükler açısından da HDP dışlanmamalıdır.

6'lı masanın Adayı , konumu seçimi kazanma açısından hayati önem taşıyor. Bilinmez belki sürpriz bir ismi de ortak aday yapabilir. İlhan Kesici’nin ismide geçiyor Adaylar arasında. Bu ikinci Ekmelettin olayı olur.

Hiç aday bulamıyorlarsa Türkiye İşçi Partisi Başkanı Erkan Baş aday olsun. Biliyorum yapmazlar bunu ama içimden öyle geçti.

En doğru Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'dur

Eleştirilecek yanları olsada en doğru ve şu ana kadar bu adaylığı en çok hakeden kişi CHP genel başkanı sayın Kemal Kılıçdaroğlu‘dur.

Kemal Kılıçdaroğlu diplomalı, devlet tecrübesi var, birleştirici, kin gütmeyen, kibirsiz 84 milyon insanı kucaklayacak bir insan. Türkiye ona bir şans vermelidir.

Ama var olan ön yargılar, seçilememe riski bu ismi yıpratıyor. Bence 6'lı masa çok sağlam kamuoyu yoklamalarıyla bu ismi belirlemeli, Seçimi alacak güçlü bir isimle seçime gitmek çok isabetli olacak. Çünkü kazanmaya çok yakınlar, tarihi bir fırsat var ellerinde.

6'lı masa daha hızlı çalışmalı

Ayrıca bu uzama, belirsizlik seçmenin umutlarını kırıyor, AKP ye puan kazandırıyor.

Seçime az kaldı bir an evvel bu süreç daha iyi koordine edilmeli, hızlanmalı, 6'lı masa yol haritasını açıklamalı, seçim programı, sloganları hazırlanıp kamuoyuna sunulmalı bu yapılamazsa ülke kalkamayacağı bir çöküşün altında kalıp ezilebilir.

İYİ Parti ve başkanı Meral Akşener’in Kılıçdaroğlu'nun adaylığı ve HDP'ye bakış açısı, endişelerini, çekincelerini, ön yargılarını yenmede bir şeyler yapmalı CHP. Yani CHP meclise soktuğu İYİ Parti’yi bu konuda ikna etmeli ve Meral Akşener hanım AKP’ye yarayacak açıklamalara, yalpalanmalara izin vermemelidir. Cihan Paçacı’nın ‘’ Kılıçdaroğlu adaylıkta ısrar ederse bizde kendi Adayımızla seçime gireriz’’ demesi çok yanlış bir açıklamadır. Şimdi aldığımız habere göre Paçacı bu görevinden istifa etmiş görünüyor.

Ülke şu an sosyal, kültürel ve ekonomik açıdan yangın yeri olmuş durumda. Kimse artık koltuk kavgası yapmamalı.

6'lı masa adayını belirlemeye çalışırken HDP'ye kapatma davasının ertelenmeyeceğini duyduk. Bunlar yapılırken AKP heyeti HDP'ye gidip Türban konusunda destek istiyor ve İmralı ile pazarlıklar yapıldığı duyumları var işte böyle bir seçime gidiyor Türkiye.

Dileğimiz 6'lı masa özelliklede CHP yurt dışında yaşayan 7 milyona yakın vatandaşının sorunları ve çözüm önerilerinide seçim programına, vaatleri listesine alır. Buraları tanıyan, sorunları bilen sevilen, sayılan, hakeden, şaibesiz kişileri Milletvekili adayı yapar.. Çünkü burası da bir seçim bölgesi ve T.C ya da çifte vatandaşlıkları olanlar gidip oy verecekler.

Habeck: Enflasyon inişe geçecek

Gelelim yaşadığımız Almanya‘ya , Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck'e göre enflasyonun yükselişi duracak, devam etmeyecek. Yeşil politikacı, 2023'te enflasyon oranının yüzde 6,0'ya düşeceğini, yıl ilerledikçe enflasyon kontrol altına alınmaya devam edecek dedi.

2022'de enflasyon oranı yüzde 10,5 e kadar yükselmişti. Bu, son yıllardır görülen en yüksek enflasyon oranıydı.

Güçlü, dünya çapında dev markaları olan Alman ekonomisi önce pandemi, sonra da 2022 enerji kriziyle hafif bir sarsıntı geçirse de toparlanma sürecine girmiş bulunuyor.. Yani darboğaz aşılacak gibi görünüyor zaten devlet 3 mali yardım paketi açarak halkın ve esnafın sıkıntılarına bir nebzede olsa ilaç olmuştu.

Her ne kadar Habeck enflasyon düşecek dese de Avrupa Merkez Bankası'nın Fransız ve ilk kadın başkanı Christine Lagarde enflasyonu 'çok yüksek' olarak görmeye devam ediyor ve bu sizin kişisel enflasyon oranınızdır‘ diyor.

Habeck, 2024'ün 2023'ten bile daha düşük bir oranda, aynı zamanda daha yüksek büyümeyle geçmesinin beklendiğini söylemektedir.

Ekonomik büyüme vasıflı işçi bulmaya bağlı

Yeşil siyasetçi, yıllık ekonomik raporla ilgili 20 dakikalık hükümet açıklamasında, rapordaki rakamların iyi olmadığını, ancak birkaç ay önce beklenenden önemli ölçüde daha iyi olduğunu ekledi. Yeni tahminlere göre hükümet, daha önce korkulduğu gibi bir miktar küçülmek yerine bu yıl ekonomik büyümenin yüzde 0,2 olmasını bekliyor.

Habeck, diğer büyük zorluğun vasıflı işçi eksikliği olduğunu söyledi. Ayrıca daha fazla kadının tam gün çalışabilmesi ve ülkeye göçmen olarak gelenlerin burada daha rahat çalışabilmesini savunuyor. Ama Türkiye‘den gelmek isteyenlere binbir bürokratik zorluk çıkarılıyor, çoğu bu nedenle pes ediyor gelmekten vazgeçiyor. Bu çok üzücü bunun düzeltilmesi gerekiyor hem de acilen.

Tek taraflı bağımlılıkların, yeni ticaret anlaşmalarıyla sona erdirilmesi arzulanıyor.

Federal Ekonomi Bakanı, istikrarlı ve ucuz bir enerji arzının yanı sıra iklim değişikliğine karşı mücadelenin de teşvik edilmesi gerektiğini söylüyor.

Almanya Leopard 2 tanklarını Ukrayna'ya verecek

Rusya-Ukrayna savaşı sürerken ABD güdümlü Batı cephesinin ısrarla Ukrayna‘ya silah sevkiyatında önce direnen ve tek başına adım atmak istemeyen Almanya‘da bugün itibarıyla meşhur Leopard 2 tanklarından bazılarını Ukrayna‘ya verecek ve sattığı Polonya gibi ülkelere de bunları Ukrayna'ya yollanabilmesi için izin verme kararı aldı.

Bu çok önemli bir karar ve Almanya bu vesileyle Ukrayna ile dayanışma adına indirekt savaşa katılmış olacak.

Avrupa, Almanya şimdi yine eskisinden daha büyük bir ateş topuna dönebilir, tüm Almanya hedef haline gelebilir. Zelensky ve Putin Avrupa‘yı yakmada kararlılar öyle görünüyor.

Her ne kadar Ukrayna’ya saldırıyı kabul etmesekte, ülkesi NATO tarafından kuşatılan Rusları da anlamak gerekiyor. Bu savaşta da yine binlerce halk çocuğu ölüyor.

Savaş asla çözüm değil sonuna kadar diplomatik kanallar kapatılmamalıydı. Zelensky‘nin bu savaşı kazanma şansı yok denecek kadar az.

Rusya bu savaşı kaybetmekle karşı karşıya kalırsa nükleer silahta kullanabilir. Rusya'nın başbakanı Dmitri Medvedev bunu ‘‘atom silahı olan ülke savaş kaybetmez‘‘ dedi geçenlerde.

Yani felaket geliyorum diyor ve Avrupa kamuoyu bu savaşı, süreci TV'de dizi film izler gibi kuzu kuzu seyrediyor gerçekten çok şaşkınım bu nedenle .Savaş yıkımdır, ölümdür vaşettir, hiç bir zaman savaşın kazananı olmaz. Savaşa hayır diyelim hep birlikte yaşamı savunmak için her nerede olursa olsun.

Türkiye'de ise, yolsuzluklara, ranta, zorbalıklara, enflasyon canavarına karşı, siyasetçi-mafya ve terörist ilişkilerine son vermek, Laik, demokratik, çağdaş Türkiye‘nin yeniden inşaası için son sözü 6'lı masa değil halk söyleyecek, sonucu halk belirleyecektir.