Ganime GÜLMEZ

Bu karar uyarınca, Türkiye’nin bazı bölgelerine iltica kampları kurulmuş ve bu kamplarda yaşayanlar için, AB tarafından ekonomik yardım limiti belirlenmişti.

TL'de tarihi zirve: Dolar 29'a Euro 32'ye dayandı TL'de tarihi zirve: Dolar 29'a Euro 32'ye dayandı

7 Haziran sabahı, dpa (deutsche presse agentur)’un yayınladığı haberle birlikte, AB-Türkiye arasında yapılan anlaşmanın artık tamamen yürürlüğe girdiği de belirginleşmiş oldu. Yunanistan Göç Bakanı Notis Mitarakis; “Türkiye üçüncü bir güvenli ülkedir. Yasadışı göç ve kaçakçıların suç faaliyetleriyle mücadelede önemli bir adım olarak: Somali, Pakistan, Afganistan, Suriye ve Bangladeş’ten Türkiye üzerinden geçiş yapmışlarsa (ki ispatsız hepsi böyle kabul edilecek), iltica başvurusu alınmayacak” yönlü bir açıklama yaptı.

Bununla birlikte; Somali, Pakistan, Afganistan, Suriye ve Bangladeş’ten göç edenlerin, AB üyesi ülkelere girişi artık tamamen engellenmiş olacak.

Midilli, Sakız, İstanköy, Leros ve Sisam Adaları’nda; geçen yıl 40.000 mülteci barınmasına karşın, yetkililer bu yıl 9000 kişinin kaldığını belirtmekteler.

Yanısıra Almanya’da yıllardır yaşayan Afganlar’a toplu gruplar halinde terk verilmeye devam ediliyor.

Yarın bir uçakla Afganistan’a gönderilecek olan Afganlar’a terk verilmesi; belirli gruplar tarafından havaalanında protesto edilip, engellenmeye çalışılacak.