Süheyla KAPLAN

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) tarafından Wilhelmsburg Bürgerhaus'da düzenlenen etkinlikte ATİK Eş Başkanı Süleyman Gürcan bir konuşma gerçekleştirdi.

Anma etkinliğinde Barış Atay ve müzisyen Nihat Mugil'in kurduğu Grup Mengene ile Metin & Kemal Kahraman ve Grup Cemre müzik grupları sahne aldı. 

Grup Mengene

Barış Atay son günlerde Türkiye'de Yılmaz Güney'in sanatı, filmleri ve sanatçı duruşu üzerinden tartışmalar yürütülmesini eleştirerek 'Elbette herkes herkes hakkında fikrini beyan edebilir. Fakat kadın mücadelesi adı altında iktidara bir laf bile söylemeyip; 40 yıl önce kaybettiğimiz Yılmaz Güney'i eleştirenleri samimi bulmuyorıum açıkçası. Bu konuda netim. Yılmaz Güneyi'n hataları var mıdır herkesin olduğu gibi elbette hataları vardır. Hataları görmezden mi geliriz asla görmezden gelmeyiz. İnsan devrimci doğmuyor, sosyalist de doğmuyor. Ancak kadın düşmanlığı ile tanınan, gerici çevrelerin de Yılmaz Güney'i eleştirmesi kimsenin haddi değil' dedi. 

Avrupa Sürgünler Meclisi 7. Kongresi gerçekleşti Avrupa Sürgünler Meclisi 7. Kongresi gerçekleşti

Grup Cemre

Müzik gruplarının ardından ATİK Eş Başkanı Süleyman Gürcan da Türkiye'de son günlerde Yılmaz Güney'e ilişkin saldırıları kınadı. Gürcan 'Türk devletinin sanata ve sanatçılara olan saldırılarını kınıyorum. Yılmaz Güney ve Güney gibi tüm devrimci yoldaşlarımızı burada anıyorum' dedi. 

Gürcan, ayrıca Almanya'da ırkçı ve milliyetçi söylemlerin her geçen gün arttığına dikkati çekerek ana muhaefet partisi Hristiyan Demokrat Birliği'nin (CDU) Genel Başkanı Friedrich Merz'in sığınmacılar hakkında, 'Doktorda dişlerini yaptırırken, yan taraftaki Alman vatandaş randevu alamıyor' şeklindeki sözlerini de eleştirdi. 

Metin & Kemal Kahraman

Gürcan, 'Savaşlarla topraklarını yok ettikleri insanların buraya gelmelerini hazmedemiyorlar. Emperyalist güçlerin ülkeleri talan etmeleri sonucu dünyada 106 milyon insan göç etti. Son dört yıl içinde de 28 bin mülteci Akdeniz sularında hayatını kaybetti. Hiçbir insan yaşadığı toprağı isteyerek terk etmez. Bugün siyasiler milliyetçiliği ve ırkçılığı geliştirmektedirler' şeklinde konuşma yaptı.