Almanya’da SPD, Yeşiller ve FDP’den oluşan 'Trafik Işığı' koalisyon hükümetine, muhalefetteki CDU’dan beklenmedik bir öneri geldi.

Almanya: Hükümet partileri arasında emeklilik tartışması Almanya: Hükümet partileri arasında emeklilik tartışması

CDU Genel Sekreteri Carsten Linnemann, emeklilik yaşı geldiği halde emekli olmayıp çalışmaya devam edeceklerin ayda 2 bin Euro’ya kadar olan kazançlarının vergiden muaf tutulmasını önerdi. 

CDU'nun önerisine Sol Parti Federal Meclis Grubu Eş Başkanı Dietmar Bartsch'tan sert tepki geldi. Bartsch, “CDU ‘aktif emeklilik’ konseptiyle insanları ölünceye kadar çalıştırmak istiyor. Böyle yapacaklarına emekli aylıklarını 1 Ocak 2024 tarihi itibariyle yüzde 10 artırsınlar. Az ve orta düzeyde emekli aylıklarından daha az vergi kesilsin” dedi.

SPD Federal Meclis Grup Başkan Yardımcısı Dagmar Schmidt ise, böyle bir önerinin profesör, avukat gibi insanların işine yarayacağını, ancak fabrika ve inşaat gibi ağır işlerde çalışan insanların zaten fiziksel olarak emeklilik yaşı geldiği için çalışmak istemeyeceklerini söyledi.

FDP Genel Başkanı ve Federal Maliye Bakanı Christian Lindner de “Teorik olarak iş piyasasına katkıda bulunabilecek milyonlarca insan sosyal yardımla geçiniyor. Kalifiye eleman sıkıntısının aşılması için bu insanları yeniden aktif iş hayatına kazandırmalıyız” dedi.