Sosyal medya platformu Twitter’ın Küresel Hükümet İşleri hesabından, 14 Mayıs Genel Seçimleri sonrasında Türkiye ve 'bant daraltması'na ilişkin önemli belgeler paylaşıldı. İngilizce ve Türkçe yapılan açıklamada, "Twitter’a yönelik bant daraltılması konusunda son bir tehdit olduğuna inandığımız bir uyarı aldık" ifadelerine yer verildi.

Seçimlerin ilk turunun tamamlanmasının ardından platformdan ilk resmi açıklama geldi. Twitter’a yönelik bant daraltılması uygulanacağının bildirilmesinin ardından, bazı hesaplara ve tweetlere kısıtlama getirildiği söyledi.

SEÇİMDEN DOLAYI 409 TWEETE ERİŞİM ENGELİ UYGULADIK

WikiLeaks kurucusu Assange’ın ABD'ye iadesi askıya alındı WikiLeaks kurucusu Assange’ın ABD'ye iadesi askıya alındı

Geçtiğimiz haftadan bu yana Türkiye ile iletişim halinde olduklarını söyleyen Twitter, bu konuda şeffaf bir çizgide olacaklarının altını çizdi. Twitter CEO’su Elon Musk’ın da belirttiği üzere, Türkiye’den gelen taleplerin inceleneceği ve buna göre hesaplara/tweetlere erişim engeli uygulanacağı aktarıldı.

Şirketin açıklamasına göre Twitter, “mevcut mahkeme kararlarının tamamına uymayan tek sosyal medya kuruluşu” olarak öne çıktı. Bundan dolayı da Twitter’a bant daraltılması konusunda uyarı yapıldı. Bu uyarıyı dikkate alan şirket ise Türkiye’nin talep ettiği paylaşımları kaldırdı.

“Twitter’ı hafta sonunda yapılan seçim süresince kullanılabilir durumda tutmak için 4 hesaba ve 409 Tweete erişim engelleme işlemi uyguladık. İfade özgürlüğü ile ilgili endişelerimizi doğrudan yetkililere ilettik” şeklinde bir açıklama yapıldı.

BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU MUHAMMED YAKUT PAYLAŞIMLARI

Kapatılan hesap ve tweetlerinin büyük bir çoğunluğu Muhammed Yakut'un paylaşımlarının olduğu görülürken, diğer hesapların da Gülen Cemaati ve Kürt çevrelerine yakın hesaplar olduğu görüldü.

Twitter'dan gelen açıklama şu şekilde: