FATİH ÇİMEN-DUİSBURG

ThyssenKrupp işçileri taleplerini Başkan Bernhard Osburg iletti

ThyssenKrupp Steel İşyeri İşçi temsilcisi Başkanı Ali Güzel ve TKS İşyeri İşçi sözcüsü Burak Ordukaya işçilerin taleplerini içeren bir paketi başkan Osburg’a verdiler.

Dört günlük haftanın başlatılmasını istiyor

Taleplerin içeri ile ilgili konuşan TKS İşyeri İşçi Temsilcisi Başkanı Ali Güzel, "IG Metall sendikasının Demir Çelik’te yeni toplu sözleşme için Kuzey Ren Vestfalya (NRW) ve NRW dışında olağan toplantısı vardı. Burada toplu sözleşmenin detayları görüşüldü. Bu toplantı sonunda yüzde 8,5 oranında aylıkların artması, haftalık çalışma saatlerini haftada 35'ten 32 saate düşürmek ve bunu tam maaş tazminatı ile yapmak ve hafta’da 4 günlük çalışmanın başlatılmasını talep ediyoruz.

Hazırladığımız paket Osburg’a vereceğiz

Sahte evrak çetesine baskın: Üç eyalette gözaltı Sahte evrak çetesine baskın: Üç eyalette gözaltı

Sosyal planın devam etmesi ve erken işten ayrılması dışında gençlerin aylıklarının yükselmesi için bizde bir talep paket hazırladık. Bu paketi TKS Europa AG’nin Başkanına sunduk. Hayat pahalılaştı. Ev kiraları, vergiler arttı. Yüzde 8,5 oranın artması sonucu Demir çelik sanayiinde çalışan herkesin faydalanması gerekir. Bugün burada Demir Çelik Başkanı Bernhard Osburg’a bu paketi vereceğiz. Önümüzdeki günlerde toplu sözleşme görüşmeleri olacak. Bu görüşmelerin neticesini üyelerimizle paylaşacğız. Duisburg'daki tarife komisyonu bu konuda anlaştı. Demir-çelik sektöründe yaklaşık 68.000 çalışana yönelik toplu sözleşme görüşmelerinin Kasım ayı ortasında başlaması planlanıyor’’ dedi.

Almanya'nın demir-çelik endüstrisine yönelik toplu pazarlık Kasım ayı ortasında gerçekleşeceğini belirten İşyeri İşçi sözcüsü Burak Ordukaya ise, "IG Metall sendikası yaptığı toplantılarda, bazı talepler belirledi. Haftada dört gün çalışma gündeme getirdi. Bu da önemli taleplerimizden biridir. Geçim sıkıntısının hayatımıza yansımasından dolayı da yüzde 8,5 oranında ücret artışı talebimiz var. Ücret artışının yanı sıra, haftalık çalışma saatlerinin azaltılması da önemli noktalar arasında yer alıyor" dedi.