Almanya eski Başbakanı Merkel'in partisi CDU’nun yeni ev ve konut inşa ettireceklere veya satın alacaklara mülk vergisi oranının yüzde 6.5’ten yüzde 5’e düşürülmesini içeren yasa tasarısının AfD'nin oylarıyla kabul edilmesi yeni tartışmalara yol açtı.

Thüringen eyaletinde başbakanlığını Sol Partili Ramelow'un yaptığı (Sol Parti, SPD ve Yeşiller’in oluşturduğu) azınlık hükümeti mensubu 42 milletvekili, CDU’nun önergesini reddederken, ırkçı Almanya için Alternatif (AfD), liberal FDP ve Hrıstiyan Demokratlar Birliği (CDU) mensubu 46 parlamenter destek verdi.

Almanya'da Thüringen Başbakanı Bodo Ramelow'un (Sol Parti), ‘şeytanla sözleşme’ yapılmaması uyarısına rağmen, CDU ve FDP'nin, ırkçı AfD’yle işbirliği yapması gündemden düşmüyor.

Thüringen eyaletinde planlanan vergi indiriminin eyalete her yıl 48 milyon Euro’ya mal olacağından hareket edildiğine dikkat çekilirken, CDU Thüringen Teşkilatı Başkanı Mario Voigt, “Biz sorunların çözümünde yanlış tarafın destek vermesine bağımlı kılamayız” diyerek partisinin tutumunu savundu. Voigt, hükümet partilerini uzlaşı sağlanması için mart ayından bu yana olumlu bir tutum sergilememekle ve öneride bulunmamakla suçladı. SPD’li Thüringen Maliye Bakanı Heike Taubert, muhalefet partilerinin oylarıyla kabul edilen tasarıyı, hükümetin Anayasa Mahkemesi’ne taşıma kapısını açık bıraktığını açıkladı.

Irkçı Almanya için Alternatif'in (AfD) desteğiyle CDU’nun sunduğu tasarının kabul edildiği gün, mahkeme tarafından faşist olarak nitelendirilmesine izin verilen AfD Thüringen Teşkilatı Başkanı Björn Höcke hakkında Nazi söylemleri nedeniyle dava açıldı. Höcke’nin 2021 yılı mayıs ayında katıldığı bir etkinlikte yaptığı konuşmasını “Her şey Almanya için, her şey Saksonya-Anhalt için” ve Nazilerin ‘SA’ kısa adıyla tanınan ‘Fırtına Kıtası’nın yasak olan sloganı “Her şey Almanya için” söylemiyle bitirmesi nedeniyle önümüzdeki günlerde yargıç önüne çıkacağı belirtildi.

Göç Senfonisi'nin Avrupa prömiyeri Köln’de gerçekleşti Göç Senfonisi'nin Avrupa prömiyeri Köln’de gerçekleşti