Süheyla KAPLAN

Hamburg'da Armada Düğün ve Gösteri Salonu'nda düzenlenen etkinlik Aytun Ede'nin müzik yorumu eşliğinde başladı. Cemalettin Zeyrek'in müziği eşliğinde Hüseyin Ertuğrul, Nazım Hikmet'in sevilen şiirlerini okudu. 

Moderatörlüğünü CHP Hamburg Başkanı Hulusi Işıtan'ın gerçekleştirdiği etkinlikte Karayalçın Türkiye'nin Cumhuriyetin ilanından bu güne kadar süreçteki genel ekonomik ve siyasi bilançosunu değerlendirdi. 

Barış Terkoğlu belediye seçimlerinin gerçek yüzünü anlattı Barış Terkoğlu belediye seçimlerinin gerçek yüzünü anlattı

Cumhuriyet'in 100. yılının bu gün ne yazık ki Türkiye'nin içinde bulunduğu başarısızlıkların gölgesinde kutlandığına dikkati çeken Karayalçın bunun en önemlisinin demokrasi ve insan hakları konusunda olduğunu söyledi. Karayalçın 'Türkiye'de demokrasi, insan hakları ve hukuk devleti konusunda artık başarısız olmuştur. Şu anda bu ilkeler Türkiye'ye yakışmayan seviyededir. Bunlar en temel başarısızlıklardır' dedi. 

Diğer bir başarısızlık konusunun ise gelir dağılımında dengesizlik olduğunu ifade eden Karayalçın konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Bugün Türkiye'nin en temel sorun ve başarısızlıklarından biri de insan hakları sorunu gibi, gelir dağılımındaki çarpıklıklar ve dengesizliklerdir. En yoksul olan kesim milli gelirin sadece yüzde 6'sını almaktadır. Gelir dağılımı konusunda adeletli bir paylaşım sözkonusu değildir.'

KİMLİK SİYASETİ İLE TOPLUMSAL BARIŞI SAĞLAYAMAZSINIZ

Karayalçın, Türkiye'deki diğer önemli sorun ve başarısızlığın temel nedeninin ise kimlikler üzerinden siyaset yapılmasını gerekçe gösterdi. Karayalçın 'Bizim biz olmaktan çıktığı bir Türkiye ortamı var artık. Kimlikler üzerinden siyaset yaparsanız; toplumsal barışı sğlayamazsınız. Elbette doğal farklılıklarımız var ancak bunlar bizim zenginliğimizdir. Biri kalkıp dindar ve kindar bir nesil yetiştirmekten söz ediyorsa; o ülkede toplumsal barış sağlanmaz. Cumhuriyet'in kuruluşunun yüzüncü yıl dönümünde biz, biz olmaktan çıktık. Oysa bizim biz olmamız gerekiyor' şeklinde konuştu. 

Bölgede savaş coğrafyasında savaşmaksızın ayakta kalabilen tek ülke Türkiye olduğunu da sözlerine ekleyen Karayalçın bunda Atatürk'ün 'yurtta barış, dünyada barış ilkesinden' kaynaklandığını hatırlattı. Karayalçın bunu da Türkiye'nin başarısı olarak nitelendirdi ve konuşmasını şöyle sürdürdü: 'Kuzeyde Rusya-Ukrayna savaşı var. Azerbaycan-Ermenistan çatışması, güneyde İsrail-Gazze sorunu. Bölgede ciddi bir savaş var. Savaşın yayılma olasılığı yüksek. Bu coğrafyada çevremizde bu denli sorunlara rağmen, savaşmayan tek ülkeyiz. Bu da yurtta barış, dünyada barış ilkesinden kaynaklanmaktadır. '

Karayalçın konuşmasını Türkiye'nin demokratik, laik ve hukuk devletine bir an önce kavuşma özleminde olduğunu belirterek 'Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın CHP' sözleriyle tamamladı. 

TARAFSIZIM VE TARAFSIZ KALMAK ZORUNDAYIM 

Karayalçın daha sonra katılımcıların çeşitli konulara ilişkin sorularını yanıtladı. Karayalçın bir katılımcının CHP'nin 4-5 Kasım'da gerçekleşecek Olağan Kurultayı'nda adaylardan hangisini destekliyorsunuz şeklindeki sorusunu şöyle değerlendirdi: 'Büyük bir olasılıkla dört aday bulunmaktadır. Kılıçdaroğlu, Özgür Özel, Örsan Öymen ve İlhan Cihaner. Ben tarafsızım ve tarafsız kalmak zorundayım. Hepsi benim kardeşim. Hepsine de başarılar diliyorum.'

İTTİFAK İÇERİSİNDEKİLER BİRBİRLERİNE BENZEMEYE BAŞLADI 

Bir katılımcının seçim öncesi ittifakları nasıl buluyorsunuz yönündeki soruyu da Karayalçın 'Ben ittifaklardan yanayım. Daha önce Bülent Ecevit ile de ittifaklar konusunda önemli görüşmeler gerçekleştirmiştim. Ancak önemli olan burada ittifak içindeki partilerin kendi ideolojisini koruyabilmeleridir ki; hepsi birbirine benzemeye başladı. Bunun da olumsuz sonuçlarını gördük. CHP Atatürkçü, solcu ve aydınlanmacı çizisini korumalıdır. Ben buna altın üçgen diyorum. Üçü birbirleriyle özdeşmelidir' şeklinde yanıt verdi. 

Etkinliğe CHP'li üyeler, sivil toplum dernek temsilcileri ve göçmen kökenli milletvekilleri katıldı.