Hollanda, Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’la ilgili AİHM kararları uygulanmadığı taktirde Türkiye’yle Avrupa Birliği arasında yapılması muhtemel gümrük birliği anlaşmasını veto edebilecek.

Avrupa Birliği’nin eski Türkiye raportörü ve Hollanda milletvekili Kati Piri, Hollanda parlamentosunun Türkiye’ye yaptırım kararı aldığını açıkladı.

'X' platformundaki (eski adı Twitter) hesabından açıklama yapan Piri şunları söyledi: “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’ın derhal serbest bırakılmasına ilişkin kararları uygulanmadan Türkiye ile gümrük birliği modernizasyonu mümkün değil. Hollanda parlamentosu ilgili önergemi AB Konseyi öncesinde kabul etti.”

Kabul edilen önergeye göre Türkiye Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş’la ilgili AİHM kararlarını uygulamazsa Hollanda, Türkiye-AB Gümrük Birliği modernizasyonuyla ilgili alınacak kararı veto edebilecek.

Türkiye uzun süredir Gümrük Birliğini modernize etmeye çalışıyor.

İş insanı Osman Kavala ve HDP’nin tutuklu eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’sa AİHM kararlarına rağmen hala cezaevinde.