KfW'nin, Deutsche Telekom Grubu’ndaki hisseleri satılacak KfW'nin, Deutsche Telekom Grubu’ndaki hisseleri satılacak

Alman İnşaat Sanayi Birliği (HDB) Başkanı Peter Hübner, malzeme fiyatlarının büyük ölçüde artması ve vergilerin yüksek olması yüzünden inşaat alanında durgunluk yaşandığına ve Alman ekonomisinin resesyona girdiğine dikkati çekti.

İnşaat Sanayi Birliği Peter Hübner (63), SPD, Yeşiller ve FDP’den oluşan koalisyon hükümetininin Ekonomi Bakanı Robert Habeck (53, Yeşiller) ve Maliye Bakanı Christian Lindner'i (44, FDP) sert dille eleştirdi. Hübner, üçlü koalisyon hükümetinin ekonomiden sorumlu iki bakanını ‘ekonomiyi çıkmaza sürüklemekle’ suçladı.

Ekonomik alanda canlılık yaratılması için hükümetin doğru dürüst adımlar atmadığını belirten Hübner, “Bizim ekonomiyle ilgilenmeyen bir Ekonomi Bakanı’mız var. Şunu çok açık söylüyorum; Bu politika yüzünden on binlerce iş yeri tehlikeye girecektir” dedi. Hükümetin ekonomi politikasını da eleştiren Hübner, "Ülkeyi ayağa kaldırmak için hiçbir şey yapmıyor. Ekonomimizin durumu hakkında çok endişeliyim." Çünkü: "Yatırımlar yerine sübvansiyonlar olmaz- bu işe yaramaz, bunu her ekonomist ilk yarıyılda öğrenir." açıklamasında bulundu.

Federal İkamet, Kent Kalkınması ve İnşaat Bakanı Klara Geywitz’in yeni konut yapımının artırılması planlarının Federal Maliye Bakanı Christian Lindner’in karşı çıkması yüzünden suya düştüğünü belirtiren Hübner, yeni konut yaptıracakların vergi yükünün azaltılmasını istedi. Hübner, Geywitz’in yeni konut yaptıranlara inşaatın bittiği yıl ile sonraki 3 yıl inşaat giderlerinin yüzde 7’si oranında vergiden düşme olanağı sunulması planının hayata geçirilmesini istediklerini söyledi ve inşaat izinleri için bürokratik işlemlerin azaltılmasını talep etti. Almanya’da inşaat sektörünün ekonomiye yılda 400 milyar Euro katkıda bulunduğu açıklandı.