Almanya’da Schleswig-Holstein İdari Mahkemesi, okul çağındaki çocuklarını okula göndermeyen velilere para cezası verileceğini açıkladı. 

İdari Mahkemesi, “Çocuğumuz okula gitmek istemiyor” diyerek çocuklarını okula kayıt ettirmeyen veya çocukları derslerden kaçtıkları için okul yönetimi tarafından para cezasına çarptırılan bazı velilerin açtığı davayla ilgili kararını açıkladı.

Büfede yangın: Üç kişi öldü, ikisi ağır 16 kişi yaralandı Büfede yangın: Üç kişi öldü, ikisi ağır 16 kişi yaralandı

Mahkeme, velilerin 300 Euro’dan 800 Euro’ya kadar para cezasına çarptırılmalarına karar verdi. Almanya’da 6-18 yaş arası çocuk ve gençlerin geçerli yasalara göre okula gitme mecburiyeti olduğu vurgulanan kararda, velilerin de çocuklarını okula göndermek zorunluluğu olduğunun altı çizildi. “Ben okula gitmek istemiyorum” deseler bile, eğitiminden de sorumlu olan velilerin onları bir şekilde ikna edip okula göndermeleri gerektiği vurgulandı. Okul yerine çocukların başka bir kurumda eğitim görmelerinin mümkün olmadığı da aynı kararda yer aldı. Velilerin bu karara itiraz etme yolunun açık olduğu belirtilirken, kazanma şanslarının bulunmadığına dikkat çekildi.