CHP'li Bülent Tezcan: 'Seçimlerde HDP ile aynı alanda buluşmayacağımızı kim söylüyor?' CHP'li Bülent Tezcan: 'Seçimlerde HDP ile aynı alanda buluşmayacağımızı kim söylüyor?'

Almanya'nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaleti'ne bağlı Hamm kentinde Türk Sosyal Demokratlar Derneği (TSD ) tarafından Türkiye kökenli emekli ve yaşlıların sorunları ve çözüm yöntemleri üzerine bir hafta sonu semineri düzenledi. TSD Hamm Onursal Başkanı, emekli sosyal danışman İbrahim Baysan‘ın konuşmacı olarak katıldığı etkinliğe 1. ve 2. Kuşaktan çok sayıda kişi katıldı.

Yaşlılıkta sıkılmamak için aktif olmak gerekiyor

Seminerde konuşan İbrahim Baysan, "Türkiye kökenli emeklilerin evlatlarına güvenerek huzur evine gitme konusunu hiç önceden düşünmediklerini söylerlerken Almanya’da değişen günden güne küçülen aile ilişkilerinden doğal olarak kendileri de etkilenmektedir. Yeni nesil, birinci ve ikinci nesil gibi düşünmeyebiliyor. Türkiye kökenli emekliler kendilerine hobiler bulmalı kendi aralarında ya da Alman emekililer gruplarıyla aktivitelere katılabilirler ama bu çok zor oluyor. Türkçe konuşanlar biarada olunca kendilerini daha iyi hissediyorlar. Hangi ülkede yaşamak, yaşlanmak istersiniz sorularına verilen yanıtlar genelde şöyle: ABD, Almanya, İngiltere, İsviçre, Belçika, Malta, Avustralya, Dubai, Yeni Zelanda. Tüm olumsuzluklara rağmen bu nedenle şanslıyız.‘‘ dedi.

Yaşlanan bir nüfus var ama olanaklar da az değil

Semineri yöneten Sosyal Pedagog ve Gazeteci Mehmet Tanlı ise, çalıştığı Ahlen Belediyesi‘nin, Federal ve Eyalet Aile, Emekliler ve Gençlik Bakanlıkları ile Sosyal kurumların emeklilere yönelik verdikleri hizmetlerden söz ederek şunları söyledi; ‘‘Almanya‘daki yaşlı veya emeklilerin bir kısmının en büyük sorunu yalnızlık, sosyal izolasyon ve yoksulluktur. Bunlara karşı önlem olarak hemen hemen her şehirde bu gruplara yönelik yoga, resim yapma, bahçecilik, yürüyüş turları, enstrüman, yemek pişirme kursları, geziler gibi aktiviteler, sosyal daire tarafından da maddi destek sunulmaktadır. Yine bizim Hamm grubu gibi Türkiye‘den gelenlerin kurduğu ayda bir kez buluşan emekliler grupları var. Almanya‘da yaşlanan bir nüfus var. Her dört kişiden birisi göçmen kökenli. Bazı yaşlılarımız evde bakıma muhtaç, çok azı ise huzurevine gitmek zorunda kalıyor. İleride göçmen emeklilere, yaşlılara tüm büyükşehirlerde ya onlara özgü huzurevleri kurulacak ya da mevcut huzurevleri Türkiyeli‘lerin ya da diğer göçmenlerin kültürel, sosyal ve hatta yemek alışkanlıklarına uygun hizmetler vermek üzere personel alacak, programlarını azda olsa değiştireceklerdir‘‘ dedi.

Almanya‘da yaş ortalaması kadınlarda 83,4, erkeklerde ise 78,6 yıl. 65 yaş üstü insanların sayısı 18,3 milyon ve tüm nüfusun % 22'sini oluştururken 85 yaş üstü ise 2,5 milyon insan yaşıyor. Yine bakanlık verilerine göre Almanya‘da 2,9 milyon yaşlı bakıma muhtaç insan bulunuyor.