SÜHEYLA KAPLAN- HAMBURG 

Bugün de aynı yerde Kultur Brücke Hamburg, Almanya Kürt Toplumu, Alman siyasi partiler başta olmak üzere Hamburg'daki Alevi kurumların da destek verdiği 'Ne Hilafet, Ne patriyarkal sistem, Özgürlük ve hukuk' sloganlı bir miting düzenlendi.

Hamburg Polisi'nin verdiği bilgiye göre 800 gösterici katıldı. Mitingte İran, İsrail, Alman ve LGBT bayrakları, Antifa sembolleri ve çeşitli Alman parti amblemleri biraradaydı. Mitingte göstericiler "Her türlü Yahudi karşıtlığına Hayır", "İslam Cumhuriyeti'ne Hayır" ve "Halifelik yerine Anaerkillik" yazılı dövizler taşıdı. 

“Erwin Motor Bir Adanmışlık Hikayesi” Ulm'da sahne aldı “Erwin Motor Bir Adanmışlık Hikayesi” Ulm'da sahne aldı

"Nefrete karşı güçlü bir mesaj”

Konuşmacılar arasında CDU (Hristiyan Demokrat Parti) parlamento Grup Başkanı Dennis Thering'in de aralarında bulunduğu Hamburglu politikacılar ile CDU Federal Milletvekili Christoph de Vries de yer aldı. Thering mitingde, "Bugün Hamburg nefret ve ajitasyona karşı güçlü bir sinyal verdi. İslamcılığın bizde yeri yok" dedi. SPD'nin Parlamento Grup Başkanı Dirk Kienscherf ve Yeşiller Partisi'nden Dominik Lorenzen de Steindamm'da yaptıkları konuşmada halifeliğe, gerici İslamcılığa ve antisemitizme karşı liberal demokratik değerlerin önemini vurguladılar. 

Kulturbrücke Hamburg Derneği'nden İranlı kadın aktivist Hourvah Pourkian, "Bu sokağı İslamcılara vermemeye karar verdik" dedi.

İslamcı gösterinin ardından ülke çapında öfke

Miting, Laik İslam Derneği ve Almanya'daki Kürt Cemaati tarafından ortaklaşa düzenlendi. Mitingte Almanya Kürt Toplumu Başkanı Ali Ertan Toprak ve sosyolog Necla Kelek de ''Değerlerimiz ve anayasamız saldırı altında. Bu hepimize yapılmış bir saldırıdır. Hamburg sokaklarında bunlara yer vermeyeceğiz' şeklinde konuşma yaptı. 

Geçtiğimiz hafta Hamburg kentinde "Muslim Interaktiv" adlı grubun düzenlediği gösteri tartışmalara neden olmuştu. Yaklaşık bin kişinin katıldığı ve "medyada İslam düşmanı haberleri protesto" amacıyla yapıldığı savunulan gösteride, "Almanya değerler diktatörü" ve "Çözüm hilafet" yazılı afişler taşındı.  

Hamburg Emniyet Müdürü Falk Schnabel geçtiğimiz hafta düzenlenen gösteri için Muslim Interaktiv'e yakın bir kişinin başvuruda bulunduğunu belirterek gösterinin amacının "medyada İslam karşıtı haberleri protesto" olarak aktarıldığını, hukuki açıdan yasaklanmasının mümkün olmadığını söyledi. Schnabel, gösteride açılan afişlerin ve atılan sloganların suç teşkil edip etmediğinin ise soruşturulacağını belirtti.

İçişleri Bakanı Nancy Faeser, gösteriyi "katlanılması zor" diye nitelendirerek İslamcılara yönelik "kırmızı çizginin net olması" gerektiğini söyledi. Deutschlandfunk Radyosu'na demeç veren Faeser, "Almanya sokaklarında Hamas propagandası, Yahudi düşmanı slogan ya da şiddet çağrılarının yeri olmadığını" vurguladı.

Müslüman İnteraktiv Derneği'nin bir uzantısı olan Hizb-ut Tahrir 2003'te anayasaya aykırı bir örgüt olduğu gerekçesiyle öne sürülerek Alman İçişleri Bakanlığı tarafından yasaklanmıştı. Yasak kararı 2006'da Federal İdare Mahkemesi tarafından da onanmıştı. Yasaklanmasında antisemitik kışkırtmalar ve şiddet içeren tehditlerin etkili olduğu duyurulmuştu.