Almanya'nın en çok satan BILD gazetesinde manşetten verilen 'Emekliler kışı Türkiye'de geçirmeli' başlıklı bir haber yeni bir tartışma başlattı.

Almanya'da iklim aktivistlerinden Yeşiller'e sert tepki Almanya'da iklim aktivistlerinden Yeşiller'e sert tepki

Bild gazetesinde gelecek kış mevsiminde gaz tasarrufu yapmak için dikkat çeken bir öneri ortaya atıldı. 

"Enerji tasarrufu için emekliler kışı Türkiye'de geçirmeli" başlıklı haberde, Alman emeklilerin önümüzdeki kış aylarını güneyde geçirmesi gerektiği kaydedildi.

Bild'in manşetten verdiği haber sonrası Almanya, doğal gaz krizine çözümü ülkedeki emeklileri yurt dışına göndermekte arıyor tartışmaları da başlamış oldu. 

LİNNHOFF'TAN KİŞİ BAŞINA 500 EURO YARDIM ÖNERİSİ

“Emekliler kışı Türkiye’de geçirmeli” başlıklı habere göre Almanya seyahat acenteleri derneği VUSR Başkanı Marija Linnhoff, Mallorca gazetesine verdiği demeçte Alman emeklilerin kış aylarını Türkiye, Tunus ve Mallorca'da geçirebileceğini söyledi. Linnhof, hükümetin bu konu ile alakalı kişi başı 500 euro yardımda bulunabileceğini savundu. 

Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nden Ralf Stenger (62) ise, “Bu çılgınca bir fikir. Enerji politikası sorunlarımızın çözümüne bir katkı değil" dedi. Bild'in gündeme taşıdığı tartışmaya Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin FDP'li Ekonomi Bakanı Andreas Pinkwart (61) de katılarak emeklilerin ülkeden ayrılmasının, satın alma gücüne olumsuz yansıyacağını ifade etti.

Öte yandan Hristiyan Demokrat Birliği CDU'dan (42) Jana Schimke ise bu önerileri eleştirerek uyarıda bulundu ve "Öneri rekor borç, özel fonlar ve enflasyonla ilgili ek harcamalara ilave olarak en az 10 milyar euroya mal olacak. Sonunda neyin kurtarılacağı ölçülebilir değil.” dedi.