Mehmet TANLI

Her yıl iki kez toplanan AVRUPA TÜRKİYELİ YAZARLAR GRUBU Fakir Baykurt tarafından önce “Duisburg Edebiyat Kahvesi”, 2010’dan beri de ATYG olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Seminer ile ilgili kısa bir değerlendirmede bulunan ATYG Eşbaşkanı Yazar Kemal Yalçın şunları söyledi;

‘‘Senede iki kez yapılan bu seminerlerin amacı çeşitli önemli konuları uzmanlar davet edilerek işlemek, bilgilerini pekiştirmek, genişletmek ve yazar ve şairlerin çalışmalarını karşılıklı desteklemektir. Fakir Baykurt’u kaybettiğimiz 1999 yılından sonra onun başlattığı yazım okulunu devam ettirmekteyiz‘‘.

YÖNETİM KURULU BASIN BİLDİRİSİNDE ŞU GÖRÜŞLER YER ALDI;

İngiltere, İsviçre, Fransa, Hollanda ve Almanya’nın çeşitli yörelerinen katılan üye ve konuklar çeşitli alanlardaki çalışmalarını anlatarak ve yazdıkları kitapları tanıtarak bu seminerin çok verimli ve başarılı geçmesini sağladılar.

Özel davetlimiz olan Çiğli Belediyesi Kültür Müdürü Sayın Nail Çetin, Çiğli Belediyesi’nin son yıllarda verdiği Fakir Baykurt Roman Ödülleri hakkında bilgilendirdi ve ATYG Kültür ve Sanat Ödülünü aldı. Çiğli Belediyesi’ne de bu değerli çalışmalarından dolayı bir Teşekkür Belgesi verildi. Bu seneki Fakir Baykurt roman ödülüne layık görülen Dursaliye Şahan bu törende bulunmak için Londra’dan eşiyle birlikte seminerimize katılarak romanını da tanıttı.

“Erwin Motor Bir Adanmışlık Hikayesi” Ulm'da sahne aldı “Erwin Motor Bir Adanmışlık Hikayesi” Ulm'da sahne aldı

14.4.2024 Pazar günü ATYG Genel Kurulu toplandı. Üç yıllık çalışma dönemini tamamlayan mevcut Yönetim Kurulu Çalışma Raporunu ve Mali Raporu üyelere sundu. Üyelerin Rapor üzerinde görüşlerini açıklamalarından sonra Genel Kurula katılan ATYG üyeleri oybirliği ile Çalışma Raporunu ve Mali Raporu kabul etti. Seçimlere geçildi.

ATYG üyeleri oybirliği ile Sırrı Ayhan, Kazım Güzel, Fikret Güneş, Özgür Metin Demirel, Sadık Şahin, Nevin Lutz, Kemal Yalçın’dan oluşan Yönetim Kuruluna bir dönem daha çalışma görevi verdiler. Nevin Lutz ile Kemal Yalçın’ın eşbaşkanlık görevlerini onayladılar.

Yeni Yönetim Kurulu’nun onaylanmasından sonra ATYG üyeleri dilek ve temennilerini dile getirdiler. ATYG Üyeleri yazdıkları kitaplar ve çalıştıkları projeler hakkında bilgi verdiler.

ATYG katılanların olumlu değerlendirme, yapıcı eleştiri ve önerileriyle başarılı bir seminer gerçekleştirmiş oldu. Yeni üyelerle ve edindiğimiz yeni bilgilerle zenginleşerek çalışmalarımızı zevkle sürdüreceğiz.

ATYG Yönetim Kurulu üyeliğine şu isimler seçildi:

Sırrı Ayhan, Kazım Güzel, Fikret Güneş, Özgür Metin Demirel, Sadık Şahin, Nevin Lutz, Kemal Yalçın.