Süheyla KAPLAN / Almanya

Yeşiller Partisi'nin başkan yardımcısı ve Federal Parlamento Milletvekili Konstantin von Notz, İran’la bağlantılı olduğu iddia edilen, Hamburg İslam Merkezi'nin kapatılmasını istedi.

Notz, "Merkez, aşırılık yanlılarıyla arasına net bir mesafe koymayı başaramadı. Bu yüzden bir an önce tüm yasal olanakların kullanılarak, kapatılması gerekiyor" şeklinde konuştu. Hamburg'da "Mavi Cami" olarak tanımlanan İmam Ali Camisi’ne bağlı olarak çalışan Hamburg İslam Merkezi, bir süredir iç istihbarattan sorumlu Anayasayı Koruma Örgütü tarafından izleniyor ve "aşırı İslamcı" olarak sınıflandırılıyor.

CHP Almanya Federasyonu’nda yeni başkan Özgür Uçma CHP Almanya Federasyonu’nda yeni başkan Özgür Uçma

Sol Partili  politikacı Martina Renner da İslam merkezin kapatılması yönünde görüş bildirdi.

Alman basınında çıkan haberlere göre, istihbaratın eline geçen bazı belgeler, Merkez ve Tahran’daki rejim arasındaki ilişkiyi ispatlıyor. Anayasayı Koruma Örgütü tarafından aktarılan bilgilere göre, Hamburg İslam Merkezi’nin yöneticisi Mohammad Mofatteh, Merkez’e gelen Şiiler tarafından, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in temsilcisi olarak tanımlanıyor.

BASKIN YAPILMIŞTI

Federal Anayasayı Koruma Dairesinin uzun süredir takip ettiği Hamburg İslam Merkezi (IZH) ile ilgili olarak güvenlik güçleri geçtiğimiz yıl  yedi eyalette (Hamburg, Aşağı Saksonya, Hessen, Baden-Württemberg, Bavyera, Berlin ve Kuzey Ren-Vestfalya) kuruma ve beş olası alt kuruluşuna yönelik baskınlar düzenledi. Eyalet İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, IZH’nin faaliyetlerinin, Almanya’daki anayasal düzeni ve uluslararası anlayış fikrini ihlal ettiğinden şüphelenilen İran’ın devrimci konseptini yaymayı amaçladığı öne sürüldü.

Aydan Özoğuz’a İran paylaşımı nedeniyle istifa çağrısı

Bu arada Federal Meclis Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz, Ortadoğu’daki son durumla ilgili, "Neden durum daha da provoke edildi, İran elçiliğine saldırı Ortadoğu’yu daha da tehlikeye attı” dedi.

Sosyal medya platformu X’teki bu paylaşımının ardından, İran’ı kınamamakla eleştirilen Özoğuz tepki çekti, Almanya’da birçok siyasetçi Özoğuz’un istifasını talep etti.

Alman medyasında "skandal" olarak tanımlanan görüş sonrasında, Hristiyan Demokrat CDU milletvekili Matthias Hauer, "Özoğuz bulunduğu makama layık değil" dedi.

Bavyera eyaletinin Antisemitizm Sorumlusu Ludwig Spaenle, "Bu artık Özoğuz için yolun sonu, çoktan istifa etmiş olmalıydı" şeklinde bir açıklama yaptı. Spaenle, Özoğuz’u "teröristlerin dilini" kullanmakla ve "İran mollalarının kullanışlı aparatı" olmakla suçladı.

Özoğuz’un açıkça antisemitizm yaptığını öne süren Alman-İsrail-Toplumu Başkanı Volker Beck, "İsrail 7 Ekim’de Hamas saldırısına uğradı, ayrıca neredeyse her gün Hizbullah saldırısına uğruyor, İsrail bu gece İran’ın saldırısına uğradı ve siz, İsrail’in provoke ettiğini mi söylüyorsunuz" şeklinde bir mesaj yayınladı. Gelen tepkiler üzerine Aydan Özoğuz, paylaşımını sildi.