Mehmet TANLI / Düsseldorf

FESTİVAL, 'ROJBASH' FİLMİ İLE AÇILIŞ YAPACAK

Almanya: Hükümet partileri arasında emeklilik tartışması Almanya: Hükümet partileri arasında emeklilik tartışması

25 Nisan'da UFA Palast sinemasında gerçekleşen Festivalin açılış töreni, Özkan Küçük'ün yönettiği "Rojbash" filmi ile yapıldı. 25 yıl önce sahneledikleri oyunu bir kez daha sahnelemek üzere bir araya gelen bir grup Kürt tiyatrocularının hikayesini anlatan film, bu Festival ile birlikte Avrupa prömiyeri de gerçekleştirmiş olacak.

Yıllarını Kürtçe tiyatroya adamış olan Kemal Ulusoy'a göre bugün, 25 yıl sonra, Kürtçenin durumu o yasaklı günlere geri döndü. Buna karşı bir tavır olarak, eski oyunları Rojbaş'ı yeniden sahnelemek amacıyla, her biri dünyanın başka bir köşesine dağılmış olan eski ekip arkadaşlarını İstanbul'da bir araya getirip, böylece provalarla gündelik ilişkilerinin iç içe geçtiği, sıkça oyundan repliklere başvurdukları şamatalı günlere şahitlik edilir.

Açılış etkinliğinde Özkan Küçük yanı sara film oyuncularda yer alacak.

FESTİVALİN GÜNDEMİNDE EZÎDÎLER OLACAK

Festivali organize eden Art Media sinema ekibinin açıklaması, "Düzenlediğimiz ilk festivalimizi Şengal, Kürdistan ve diasporada bulunan tüm Ezîdî toplumunu etkinliğimizin odak noktasına alıyoruz. Film programında Ezîdîlerin fermanını ve inançlarını film yapımcılarının çalışmalarını ve Ezîdîlerin toplumsal yaşamalarına endeksli projelere öncelik veriyoruz" dedi.

Festivalin açılışına HDP ve Sol Parti'nin eski milletvekillerinden Ezîdî kökenli Feleknas Uca'nın da katılacağını duyuruldu.

Festival'de Ezîdî katliamını anlatan ve Uluslararası İnsan Hakları Film Festivali'nde ödül kazanan "Şengal'in Melekleri" filmi gösterilecek ve ardından yapımcısı Hanna Polak ile söyleşi düzenlenecek. Ezîdîlere, yönelik katliamları anlatan Heza, Love In The Face of Genocide, The Return: life after ISIS, Şengal'dan mektuplar gibi belgesel ve filmlerde gösterime girecek.