Europol, aralarında Almanya'nın da bulunduğu toplam 9 ülkede uyuşturucu ticaretine darbe vurmak için yasa dışı ticaret platformu Monopoly Market'in kullanıcılarına karşı operasyon yaptı.

Europol operasyonu soucu 52'si Almanya'da, 153'ü ABD'de olmak üzere toplam 288 şüpheli gözaltına alındı. Polisin çok sayıda silaha, uyuşturucuya ve nakit paraya el koyduğu açıklandı

Europol, Avrupa'da Avusturya, Fransa, Almanya, Hollanda ve Polonya'da operasyon yaparken, Europo ile Anlaşmalı İngiltere, ABD, İsviçre ve Brezilya'da da eş zamanlı baskınlar düzenlendi. Toplam 288 şüpheli gözaltına alındı. Farklı döviz birimlerinden toplam 51 milyon Euro değerinde nakit para ele geçirildi. Baskınlar sırasında 117 ateşli silaha, aralarında metamfetamin, kokain, MDMA, LSD ve ekstazi bulunan 850 kilogramlık uyuşturucuya el konuldu.

Alman siber polisleri, dark webin bilgileri sır gibi saklanan bu sitesinin veri tabanını 2021’de ele geçirdi. Daha sonra siber takip başladı ve Europol tarafından fiziki takip olarak devam etti.

Le Monde: Macron, Batı'nın askeri varlığını ifşa etti Le Monde: Macron, Batı'nın askeri varlığını ifşa etti

İki yıllık takibin neticesinde şüpheliler ve satıcılar tespit edildi.  Europol'den yapılan açıklamada şüphelilerin gözaltına alınması sonrası sonrası çok sayıda yasadışı işlemin önlendiği belirtildi. Europol, dünyanın her yerinden binlerce müşterinin artık kovuşturmayla tehdit edildiğini söyledi.

Teşkilatın icra direktörü Catherine De Bolle, 9 ülkede yürütülen başarılı operasyonlar için "karanlık ağdaki suçlulara karşı açık bir mesaj" dedi.