Sevgili okuyucular,

Devlet ‘aklı mı ortak akıl mı! Ülkemiz yoğun ve bir o kadar da, önemli bir süreçten geçmektedir. Ülkemiz son otuz yıllık sürecinde, daha doğrusu Cumhuriyet tarihinde kangren olmuş bir sorunuyla, ‘yüzleşmekle’ karşı karşıyadır.

Kürt sorunu, artık yeniden gündemimizde yoğun bir şekilde tartışılmaktadır. Devlet PKK lideri Öcalan’la, alenen görüşmeyi ve muhatap almayı kabüllenmiş durumdadır. BDP Milletvekili Ayla Akat Ata ve DTK Milletvekili Ahmet Türk devletin denetiminde, Abdullah Öcalan’la görüştüler. Kısacası, Öcalan sürecin önemli aktörü ve Kürt sorununda çözüme yönelik çabaların tarafı olduğunu kabullenmek durumundayız.

Toplumsal zeminde yeniden, silahların bırakılacağı, yeniden barış ortamının sağlanacağı umutları yeşermeye başladı. Umarım toplumun bu umutları, hayalleri, beklentileri boşa çıkarılmaz. Barış ve özgürlüklerin toplumda yeşerdiği bir baharı yaşarız.

Bir önemli nokta’da, devlet, ‘aklı’mı, ortak akılmı tartışmaları’da, önem kazanmaya başladı. Birçok, ‘kelli felli’ basın mensubları, devlet, ‘aklı’nın, önemine işaret ediyorlar. Ama devlet, ’aklı’ nelere kadir olmuştur. Tarihsel boyutuyla, kısaca bir göz atmakta yarar görmekteyim.

Devlet, ‘aklı’ izlenmeye değer bir ‘akıl’dır.

Devlet, ‘aklı’ Kürt sorunun çözümünde bugüne kadar sürekli olarak, ‘güvenlikçi’ silahlarla çözme olarak kendini kamuoyunun gündemine taşımıştır. Devlet, ‘aklı’ operasyonlar la, heron tipi insansız hava araçlaryla, bombalayarak çözüm arama yöntemidir. Devlet, ‘aklı’ Roboski’de, kaçakçılık yapanları bombalamak ve 34 insanı hayattan koparmaktır. Devlet ‘aklı’ Roboskide bombalamayı emredenleri ortaya çıkarmadan korkmak ve sakınmaktır. Roboski denmesini yasaklamaktır. Devlet, ‘aklı’ silah baronlarını daha çok zenginleştirmektir. Devlet, ‘aklı’ bazan, ‘’asmayacakta besleyecekmiyiz’’ diyerekten genç yaşta insanları yaşamdan koparmaktır. Devlet, ‘aklı’ işkencedir. Devlet, ‘aklı’ demokratik ve siyasal zeminde çalışma yapanları zindanlara tıkmaktır. Devlet, ‘aklı’ Üniversitelere, ‘’nasıl öğrenci yetiştiriyorsunuz’’ diyerekten, 3500 polis ve güvenlik elemanlarıyla baskın yapmakdır. Devlet, ‘aklı’ gazetecilere, ‘satılmışlar’ ‘dalkavuklar’ diyebilmektir. Devlet, ’aklı’ komşularımızla düşmanlık politikasını ayyuka çıkarmak ve komşu ülkelere, ‘elkaideci militanları’ göndermektir. Devlet, ‘aklı’ milli bütünlüğü sağlama adına, sadece Türk olanlara yaşama hakkı veren, ‘beyaz türkler’ politikasıdır. Devlet, ‘aklı’ sunni ve islam inancına sahip olmayanları yoksayan, inkarcı, asimilasycu  inanç profili yaratan ve uygulayan bir politikadır. Devlet, ‘aklı’  ‘türk islam sentezine’ hizmet etmektir. Devlet, ‘aklı’ ‘dindar’ ‘kindar’ gençlik yetiştirmektir. Devlet ‘aklı’ Anadolu’nun  mozaik yapılanmasını içine sindirmeyen, ‘tek millet’ tek din’ ‘tel dil’ ittihat ve terakki  cemiyetinin, günümüzde’de devamlılığıdır. Devlet, ‘aklı’ alevilerin Cem evlerine, ‘ucube’ diyebilmektir. Devlet, ‘aklı’ maden ocaklarında katlliam gibi, ‘cinayetlerin’ yaşanmasını görmezlikten gelmektir.  Devlet, ‘aklı’ polis, asker, özel harekatçı, Jitem, operasyondur. Devlet, ‘aklı’nı daha detaylandırabiliriz. Daha çok örneklerle ifade etmek, somut birşeyler söylemek mümkündür.

Ortak akıl!

Ortak akıl, toplumun sağ duyusudur. Demokratik kitle örgütlerinin olaylara yaklaşımıdır. Üniversitelerin, öğretim elemanlarının, bilim adamlarının, öğrencilerin sağduyulu yaklaşımıdır. Sendikaların, üretenlerin, eğitmenlerin, memurların olaylara sağlıklı yaklaşımıdır.

Ortak akıl, Kürt sorununa toplumun çıkarları, ülkenin çıkarlarını gözeterek, barışçıl yaklaşımdır. Ortak akıl, Kürt sorunun çözülmesine yönelik süreçte, barış dilini öne çıkarmaktır.  Ülkede demokratik sürecin toplumun tüm trafalarıyla birlikte inşa etmektir. Demokrasi, özgürlük, farklılıkların, inançların, ulusal azınlıkların kendilerini rahatça ifade etmesidir.

Bu nedenle somut durumnda, Kürt sorununun çözümünde, ‘devlet aklına’ değil, ortak akla ihtiyacımız var. Farklılıkların, inananların kendilerini özgürce ifade etmeleri için, ortak akla ihtiyaç var.  

Devlet, ‘aklı’ Kürt sorununda barış girişimi sürecini provoka ve sabote edebilir.

Ortak akıl, ‘provoka ve sabotanin’ panzehiridir.

Kısacası, toplumun ortak aklına ihiyacımız var! Devlet, ‘aklın’dan uzak duralım!

11.01.13

 

 


Yazılar, yazarların görüşlerini yansıtmaktadır. Avrupa Postası'nın kurumsal bakış açısıyla örtüşebilir ya da örtüşmeyebilir.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner67

banner68

banner71

banner62

banner3

banner73

banner57

banner11

banner56

banner14

banner58

banner82

banner27

banner12

banner81