Öne Çıkanlar yaşındaki Tarım olduğunu Yapılan öğrenci

HÜSEYİN YILMAZ / RÖPORTAJ İKİNCİ BÖLÜM

Avrupa Postası- Billstedt‘te açılışını yaptığınız TGH’nın ikinci şubesinin kuruluş öncesi ve sonrası da oldukça tartışıldı.
Bu konuyu biraz açar mısınız?

-Hüseyin Yılmaz-

TGH BİLLSTEDT GELECEK İÇİN YAPILAN ÖNEMLİ BIR YATIRMDIR.


Hamburg’un doğusunda göçmenlerin en yoğun yerleşim bölgesi olan Billstedt’e ikinci şubemizi açma istemimizin ana nedeni, insanlarımızın olduğu yerde onlara en iyi hizmeti vermektir. Bu düşünce ve istemimiz hem Resmi makamlar hemde Billstedt halkı tarafından olumlu karşılanmıştır. Ağustos 2008 de ilk proje 300 bin €‘ yu kapsayan dilekçesi Hamburg merkez ilçeye sunulmuştur.Bu durumda ev sahibi kirayı m² si 4.50.-€‘ya vermeyi taahüt ediyordu. Aynı binanın üst katlarının m²si 10-12.- €‘ dur.

2009 yılında ev sahibi değişti ve ilerleme sağlanamadı. 2010 yılında Yeşiller Partisi giriş kısmında 477 m² yerden 39 m²‘sini kiraladılar. Yeni ev sahibi ve merkez ilçe yetkilileriyle aynı yılda görüşmelerimiz başladı. Yeni projenin masrafı 400 bin € olarak belirlendi, çünkü ilk projede ön görülmemiş yangına karşı önlem, acil çıkış kapıları gibi mecburi olan işler için ek giderler üzerine gelmişti. Bu durumda ev sahibi 300 bin € luk merkez ilçe de 100 bin € kısmını karşılamayı kabul etti ve böyle karara başlandı. Bunun ardından TGH olarak 10.12.2010 tarihinde bir basın açıklamasıyla TGH Billstedt’de öngördüğü çalışmaları duyurduk.Bu proje kapsamında TGH bünyesindeki Billstedt de yaşlılar buluşma yeri LİMAN‘ın da yeni yerimizde aynı çalışmalarını sürdürülmesi öngörüldü. Erken seçimler nedeniyle durumda değişiklik oldu. O zamanın merkez ilçe belediye başkanı LİMAN‘ın yerinde kalabileceğini söyledi. Kendilerini, TGH Yönetim Kurulu‘ndan arkadaşlarla 17.01.2011 tarihinde ziyaret ederek, „yeri görün, önerilerinizi birlikte konuşalım“ teklifimiz kabul görmedi. Böylece LİMAN‘ın olmadığı yeni düzenlemelerle projemizi devam ettirdik. 100 bin €‘ nun 50 bin €‘ su Billstedt’de başka bir kuruluşa verildi.Yine 50 bin €‘ luk eksik kalanı şehir geliştirme fonundan karşılandı. Bu arada sayın Prof. Dr. Hakkı Keskin beni bir kaç defa arayarak LİMAN’ın yerinde kalmasını, Billsltedt’de TGH‘nın olmasını da olumlu bulduğunu dile getirdi. Zaten bizim açımızdan sorun yoktu.

"FIT MIT PLAN FÜR DIE ZUKUNFT"

ALMANYA GENELİNDE 152 PROJE ARASINDAN BİRİNCİ SEÇİLDİ

 01.09.2011 tarihinde Yeşiller Partisinin bürosunun da TGH‘ ya geçmesiyle, projemize kirasının alınmadığı yaklaşık 100 m² giriş yeri daha eklendi..

Billstedt’in tadilatı başlarken TGH’dan başkan, başkan yardımcılarımız ve müdüre görev sunuldu ve ev sahibi kendi görevlilerini belirledi. Bizden başkan yardımcımız Murat Gözay ve Müdürümüz Dr. Harald Winkels bu görevi üstlendiler. Her hafta yapılacak işleri görüşüp , karşı tarafla oy birliği ile iki – üç şirketten alınan önerileri sonuca bağladılar ve her işin protokolü tutuldu.

 Billstedt’in 2011 ve 2012 yılı hesapları tarafsız mali müşavir tarafından kontrol edilmiş ve her şeyin düzenli yapıldığı yönünde rapor verilmiştir.

 TGH Billstedt‘ de gençlerimizi meslek eğitimine teşvik projemiz „Fit mit Plan für die Zukunft“ Almanya çapında 152 proje arasından birinci gelerek 25 bin €‘ luk ödül kazanmıştır.

 TGH Billstedt gelecek için yapılan önemli bir yatırımdır.

 Hem TGH Billstedt’de “ komşuluk birleştirir“ etkinliğinde sosyal senator Scheele nin hem sayın başkonsolosumuz Devrim Öztürk ile merkez ilce belediye başkanının konuşmaları

önemli yankı uyandırmışdır.

ÜYE DERNEKLERE VERİLEN  VAADLERİN NE OLDUĞUNU BİLEMİYORUM


APProf. Keskin niçin devreye girdi, sizce ?

HY :  Derneğimiz kurucusu ve uzun  süre başkanlığını yapmış biri olarak ilgi duymuştur..

Ayrıca Hamburg’dan onun devreye girmesini isteyenler de olmuştur.

AP: Sayın Yılmaz, 2 Aralık’taki kongrenizde farklı bir şekilde kaybetmenize rağmen seçimi kazanan rakibiniz Nebahat Güçlü’yü kutladınız.  Bu fotoğraf karelerine de  yansıdı.. Böylesine farklı bir sonucun çıkacağına ihtimal veriyor muydunuz ?

HY:  Bu sonucu beklemiyordum. Bana gelen bilgiler başkaydı. Demokrasilerde böyle şeyler yaşanmaktadır. Sonuçta yeni yönetim seçildi. Benim onları kutlamam çok doğaldır!.

AP:  Üye derneklere bazı vaatlerde mi bulunuldu acaba ?
HY:  Üye derneklerimize verilen vaatlerin ne olduğunu bilmiyorum,

yalnız delegelerimizin bir kısmının birlikte toplanıp konuştukları bilinmektedir. Şu an TGH’dan sorumlu Yönetim Kurulu bu sözleri yerine getirebilir. Söz verenlerin kim olduğu da zamanla aydınlanacaktır.

AP:  Sayın Yılmaz, son kongrede  geçmiş 1-2 yıla ait TGH hesaplarının  uzman  bir şirket tarafından incelenmesi  teklifi kabul edildi.  Böyle bir uygulama, başında müdürü  ve başkanı olan, yönetiminde saymanı ve denetleme kurulu  bulunan  TGH’ya karşı kamuoyunda negatif  imaj doğurmaz mı ?

HY:  Denetleme Kurulumuz 2010 ve 2011 yılları hesaplarını incelediklerini ve Yönetimin aklanma istemini dile getirdi. Ayrıca 2012 yılının bitmemesi nedeniyle 2012 TGH Altona ve Billstedt‘deki tartışmalar nedeniyle 2011 ve 2012 Billstedt’in hesaplarının tarafsız mali müşavire verilmesi önerisi yapıldı. Ben de başkan olarak bunu uygun gördüm. TGH Billstedt zaten kontrol edilmişti ve tekrar edilebilirdi. Alınan kararla 2010 ve 2011 de bunun kapsamına alındı. Bu olumsuz görülen imaj tüm kontrollerden sonra, her şey uygundur raporu verildiğinde asılsız varsayımlardan yola çıkılarak dedikodu çıkaran ve bunun üzerine Medya‘da haber yapanların özür dilemesiyle TGH‘nın imajı yükselecektir. Bundan önceki yönetimin her şeyin hesabını vereceğinden emin olabilirsiniz.

AP:  Bir de TGH’ya yeni üye olacak derneklerin durumu var.. El Ele, WT Boks Kulübü, Yelkenciler ve diğer dernekler gibi.. Bunlar neredeyse 2 yıldır bekletildi ve son kongrede yine gündeme alınmadılar. Siz de tek başınıza onları savundunuz..  Niçin bu duruma gelindi ?


HY: Son yıllarda TGH‘ya duyulan büyük ilgi derneklerin üye olma istemleriyle açıkca ortadadır. Bu TGH açısından yapmış olduğu olumlu çalışmaların göstergesidir vede  gurur vericidir. Bilindiği gibi, 2011 yılı Aralık ayındaki kongremizde bu derneklerin TGH üyeliğine kabulü maddesi konuşulurken, çıkan tartışmalar sonucunda kongre iptal edilmişti. Bu derneklerimizin daha önce Yönetim Kurulu ve Temsilciler Kurulu‘nda oybirliği ile üye olarak alınmaları karara bağlanmıştı. 2 Aralık 2012’de yapılan kongremizde ise, bu derneklerin üyelikleri  konusu gündem maddesi olarak belirlenmişken bir delege  önerge vererek, bu maddenin en sona bırakılması yönünde bir teklif sundu ve teklifi kabul edildi.

Ancak, aynı delege, en sondaki bu maddeye sıra geldiğinde tekrar  bir önerge verdi ve vaktin bir hayli geç olduğu ve görüşmelerin belki gece yarısına kadar uzayabileceği  gerekçesiyle, bu konunun ileriki bir tarihe bırakılmasını teklif etti.  Bu önerge, benim tek „Hayır“ oyuma karşı kabul edildi ve bu derneklerimizin durumu yine askıya alınmış oldu.

AP:  Bu taktiksel önergeler, kongrede oy hesapları nedeniyle mi yapılmıştır acaba ?

HY:Taktiksel sebep düşünülüyorsa bu sebebini tam olarak bilemem çünkü bu dernekler kabul edilseler bile zaten o gün oylarını kullanamayacaklardı yeni tüzüğümüze göre yeni alınan dernekler bir sonraki Genel Kurul‘da oy kullanabilecekler..Buradaki soru daha önce alınmasına Yönetim Kurulu ve Temsilciler Kurulu‘nda kalınmasına karar verilmiş derneklerimizle henüz bu konunun Yönetim Kurulu‘nda görüşmemiş üyelik başvurusu olan derneklerimiz var. Alman kuruluşlarından da üye olma istemi bulunmaktadır. Bekleyerek gelişmeleri takip edeceğiz. Yalnız, daha önce alınmış görülen derneklerimizi yıpratmaya kimsenin hakkı yoktur. Son karardan sora SAVARONA  üye başvuru dilekçesini geri çekti..

Hamburg’un güvenilir, çalışkan, kuvvetli bir Türk Toplumuna ihtiyacı olduğu gibi Hamburg Türk Toplumunun da onu destekleyecek dayanışma içinde olan bir Hamburg Toplumuna ihtiyacı vardır düşüncesindeyim.

 Ben, tüm TGH ailesine, önceki Yönetim Kurulundaki arkadaşlarıma, çok özveriyle çalışan TGH çalışanlarımıza, dernek, kurum ve kuruluşlarda görevli TGH‘ yi hep desteklemiş arkadaşlarıma emekleri için candan teşekkür ediyor, TGH‘ ya  daha başarılı bir dönem diliyorum.


Röportajın ilk bölümünü okumak için TIKLAYIN !!!

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
yorum 8 yıl önce

billstedt projesine dair iptal edilen 2011 genel kurulunda sunduğunuz mali raporunuzda 240.000 euro
tgh kasasından harcandı dediğiniz halde, son 2012 genel kurulunda abide hanıma okuttuğunuz mali raporda niye birden bire sadece 87.000 euro harcandığını bildirdiniz? şayet itirazlar gelmeseydi 240.000 euro harcama kalacakmıydı?

Avatar
yorum 2 8 yıl önce

iptal edilen 2011 genel kurulunda üye olmayan derneklere ve yine üye olmayan 11 ferdi üyeye ne diye delegelik verip, onların genel kurulda sizin doğrultunuzda oy kullanmalarını sağladınız?

Avatar
yorum 3 8 yıl önce

ikinci başkanınız ali kurtuldu çıktı dedi ki " benim üyesi olduğum yönetim kurulunda hiçbir zaman billstedt projesi ve yüzbinlere varan yatırım tutarları konuşulmamıştır". ikinci başkanınız yalan mı söyledi? evet ise, bunu niye çıkıp tekzip etmediniz? hayır, doğru söylediyse, yönetim kurulundan habersiz bu işleri niye yaptınız?

Avatar
yorum 3 8 yıl önce

genel kurulları neden hep senenin son ayına denk getirip, "aaa bu son sene daha bitmediği için, kesin hesaplar çıkmamştır, o yüzden de denetlemesi yapılamamştır" dediniz? niye 2009, 2011 ve 2012 senelerinde hep aynı şeyi yaptınız? niye genel kurulu bir ay sonra yaparak, tüm hesapları ortaya dökmediniz?

Avatar
yorum 4 8 yıl önce

son yapılan genel kurula 2012 senesinin mli durumunu, çalışanların maaşlarının kaç aydır ödenmemiş olduğunu, sigorta pirimlerinin de keza aylardır yatırılmamış olduğunu bildirmeyip, bunu
gizlediniz? niçin en azından 1.12.2012 itibarıyla banka hesaparının durumunu, yani tamtakır kuru bakır vaziyetini, toplam borçların tutarlarını, çok övündüğünüz billstedt binasının kirasının aylardır ödenmemiş olduğunu gizlediniz?

Avatar
yorum 10 8 yıl önce

başka bir eyalette bulunan ve tgh yönetiminden bazı üyelerinizin oradaki yönetimde de üyesi oldukları stade'deki bir derneğe 7.000 euro borç vermişsiniz.. buna dair de somut ve yazılı bir yönetim kurulu kararı yok.. sonra bu dernek batmışnve tgh'nın paraları uçmuş.. bu gerçeği bildiğiniz halde iptal olan 2011 genel kuruluna sunduğunuz mali raporda bunu niye belirtmediniz ve gizlediniz? tgh tüzüğünün hangi yerinde tgh bir bankadır, başka derneklere kredi verir diye yazıyor? madem öyle, niye tgh'ya üye olan onca kendi derneklerimize de krediler vermediniz?

Avatar
yorum 7 8 yıl önce

billstedt için 10 senelik kira kontratına imza atmışsın, arkasında yönetim kurulu kararı yok.. bırak yönetim kurlunu, böylesine büyük bir mali yükün altına soktuğun tgh'nın aslında gnel kurulunu toplayıp, tüm üyelerin onayını alman gerekmezmiydi sayın eski başkan?

Avatar
yorum 9 8 yıl önce

peki o kadar demokratsınız ve yni yönetimi kutluyorsunuz da, niçin gidip de devir teslim yapmıyorsunuz ve ........ hani noooldu? git bi bak bakalım; ne demirbaş listesi var, ne evraklar mevcut, hangi bankalarda kaç tane hesap açıldığı ve bu hesapların hepsinden yönetim kurulunun haberi varmıydı yokmuydu, o ile blli değilmiş.. vallahi
yunan izmir'i terkettiğinde ortalığı daha düzenli bırakmıştır bnce..

banner67

banner68

banner69

banner71

banner84

banner62

banner73

banner57

banner11

banner56

banner51

banner58

banner61

banner82

banner27

banner12

banner81