AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Almanya Başbakanı Scholz'un Berlin'de düzenlediği basın toplantısı gergin anlara sahne oldu.

Erdoğan, Başbakanlık binasına gelişinde kendisini karşılayan Almanya Başbakanı Scholz ile tokalaştı ve basın mensuplarına poz verdi.

Basın toplantısında açıklamasının geniş bir bölümünü İsrail’e yönelik eleştirilere ayıran Erdoğan, Batı ülkelerini Filistin'de yaşananlara karşı ses çıkarmamakla eleştirdi. Gazze'deki sivil ölümlere karşı harekete geçilmesini isteyen Erdoğan, "İsrail-Filistin savaşını bir suçluluk psikolojisi içinde değerlendirmemek gerekir. Ben rahat konuşuyorum. Çünkü bizim İsrail'e borcumuz yok. Borçlu olsak bu kadar rahat konuşmazdık. Biz Holokost cenderesinden geçmedik" ifadelerini kullandı.

Scholz ise İsrail'in var olma hakkının Almanya açısından tartışmaya açık bir durum olmadığını vurgulayarak, İsrail'in uluslararası hukuk çerçevesinde meşru müdafaa hakkı olduğunun altını çizdi. Scholz, daha sonra sosyal paylaşım platformu X üzerinden Türkçe olarak yaptığı paylaşımda "Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ben Ortadoğu sorunu konusunda oldukça farklı bakış açılarına sahibiz. Tam da bu nedenle doğrudan görüşmek çok önemlidir. Ancak net olarak ifade edeyim: İsrail'in var olma hakkı Almanya için mutlaktır. Ülkemizde antisemitizme yer yoktur" dedi.

UÇAKTA ELEŞTİRMEYE DEVAM ETTİ

Almanya'da ‘İmparatorluk Vatandaşları’nın duruşması başladı Almanya'da ‘İmparatorluk Vatandaşları’nın duruşması başladı

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan,Almanya ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerle gerçekleştirdiği sohbette, Berlin'de görüştüğü Alman liderlerin İsrail konusundaki tutumlarını eleştirmeye devam etti.

Erdoğan, "Maalesef Sayın Cumhurbaşkanı'nın da, Sayın Şansölye'nin de takıldıkları nokta ağırlıklı olarak Hamas'ın durumu. Bu konuda 7 Ekim tarihinde Hamas'ın attığı adımdan dolayı işin failinin Hamas olduğunu düşünüyorlar. 'Siviller öldürüldü, şöyle oldu, böyle oldu' diyorlar. Biz de aksini kendilerine ifade ettik" dedi.

Erdoğan, "İsrail'in bir terör devleti olduğunu açık net olarak söyledik. 'Ne yazık ki, Filistin'de 13 bin çocuk, kadın, yaşlı, öldürüldü. Bunları görmüyorsunuz. Bunları bir kenara koyuyorsunuz. Ama İsrail tarafındaki 100-200 ölümü, tablonun özeti olarak bize anlatmaya çalışıyorsunuz' dedik" diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Maalesef tespitlerinde yanlış bir odaklanma var. Ukrayna politikasını aynen burada da uyguluyorlar. Ukrayna'da ne yaptılarsa İsrail'de de aynı şeyleri yapıyorlar. 'İsrail haklı' deyip, silahsa silah, paraysa para tüm imkanları sınırsız bir şekilde buraya aktardıklarını görüyoruz" ifadelerini kullandı. Erdoğan, "Neticede İsrail'in yaptığını nefsi müdafaa olarak kabul ediyor, Filistin'in direnişini nefsi müdafaa olarak görmüyorlar" diye konuştu.

Hamas'ın elindeki rehineler 

Bir gazetecinin, "Benim sorum bugün ortaya çıkan mektupla ilgili. İsrailli rehinelerin aileleri size seslendiler. Bir insani müdahalede bulunma imkanınız olabilir mi? Rehinelerden haber almamız hatta kurtarılması noktasında" şeklindeki sorusuna Erdoğan şu yanıtı verdi:

"Hamas’ın elinde tuttuğu İsraillilerin ailelerince tarafıma yazılmış mektupta bizim yakınlarının salıverilmesi ile ilgili devreye girmemiz talep ediliyor. Biz İsraillilerin de Filistinlilerin de esir tutulmasını istemeyiz…İsrailli aileler bize bu yöntemle ulaştıklarına göre kendi hükümetlerinden umudu kesmişler. Zaten İsrail’in Gazze’de şu ana kadar ki tutumu kendi vatandaşları dahil orada kim varsa katletmek şeklinde. Bu konuyla ilgili İstihbarat Teşkilatımızı devreye soktuk, şimdi onlar bu konuyu araştırıyorlar. Bir netice alabilmek için çalışıyoruz. Netice alabilirsek ne ala."