Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu Almanya'da buluştu Avrupa Türkiyeli Yazarlar Grubu Almanya'da buluştu

İkbal ÖZAKINCI / Hamburg

Almanya Türk Veli Dernekleri Federasyonu (FÖTED), gerçekleştirdiği ‘Seçimli Olağan Genel Kurul’da mevcut eş başkanlar Mehtap Çağlar ve Kemal Ülker’i tekrar seçti.

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaleti’nin Osnabrück kentinde gerçekleştirdiği ‘Seçimli Olağan Genel Kurul, 10 Kasım haftası nedeniyle Mustafa Kemal Atatürk ve geçtiğimiz Ağustos ayında kaybedilen FÖTED Onursal Başkanı Dr. Ertekin Özcan için saygı duruşuyla başladı. 

Yapılan seçim sonrası FÖTED Eş Başkanlığına, Mehtap Çağlar ve Kemal Ülker seçilirken, başkan yardımcılıklarına Ekrem Sağır, Mahmut Pervaneli, Necla Marangöz, Harun Öznarin getirildi. İsmet Dertli Artukaslan yazmanlığa, Turgut Hüner saymanlığa seçildi. Azmi Akgül, Atamer Erol, Şenol Erdem, Nihan Leylek, Ayla Temel, İbrahim Er, Aygül Çamur, Ahmet Can Sağır, Müjgan Barışık ise üye olarak görev yapacak. Mali denetime Fatma Çevik, Raziye Börüş, Kadir Öztürk seçildi.


Almanya’da eğitimin eyaletlerin sorumluluğunda olduğuna dikkati çeken Kemal Ülker, “Biz de burada yerel örgütlerimizle birlikte hareket ederek sorunların çözümüne katkı sunmaya çalışıyoruz. Eyalet Eğitim Bakanları Konferansı (KMK) her ay düzenli toplanır. Bizim de FÖTED olarak bu toplantılara katılma hakkımız var. Orada düşüncelerimizi aktarma olanağını buluyoruz. FÖTED, Almanya’da eğitim alanında muhatap alınan bir kurumdur. Eğitim alanında politik çalışmalar yapar. FÖTED olarak önümüzdeki dönemde de ana dil dersleri, dijitalleşme, örgütlenme, projeler ve dernekler arası ilişkiler alanında çalışma gruplarımız devam edecek” dedi.