Almanya'da Yeşiller Eş Başkanı Ricarda Lang, “AfD’yle her alanda kesinlikle iş birliği yapmayacağız” açıklamasını yaparken Baden-Württemberg eyaletine bağlı Backnang İlçe Meclisi’nde AfD’nin bir tiyatro grubunun maddi destek içeren önergesine Yeşiller’in destek verdiği ortaya çıktı.

Konuya yönelik Backnang Yeşiller Meclis Grubu Başkanı Willy Haertner, bunu doğrularken, “Biz hepimiz senli benliyiz. Oturumdan sonra birlikte bira içmeye gidiyoruz” dedi.

Muz kasalarında kokain yakalandı: Değeri 224 milyon dolar Muz kasalarında kokain yakalandı: Değeri 224 milyon dolar

Alman devlet televizyonu ARD’de yayınlanan ‘Yaz Söyleyişi’ programında soruları yanıtlayan Ricarda Lang, AfD’nin bir tiyatro grubunun maddi destek içeren önergesine Yeşiller’in destek vermesiyle ilgili olarak, “Bu tutum yanlıştır. Parti olarak bizim çizgimiz belli ve çok açıktır. İş birliği yok demek, iş birliği yapmamak demektir. Böyle bir şeyden haberimiz olursa gereken tepkiyi veririz” açıklamasında bulundu.

Moderatörün “Somut olarak ne yapacaksınız?” sorusuna, “Biz bunu kendi aramızda görüşürüz” yanıtını verdi. Partiden ihracın söz konusu olup olmayacağı sorusuna da, “Bu olayla ilgileneceğim” yanıtıyla yetindi. Ricarda Lang, “Şunu çok açık bir şekilde söylemek gerekir ki, bu parti (AfD) ülkedeki çoğunluğa karşı, onların endişelerine karşı politika yapıyor. İnsanların endişelerini, tedirginliklerini istismar edip, onlardan yararlanıyor. AfD, bu ülkeyi destabilize etmek isteyen asosyal bir partidir” dedi.