KEMAL SAHİR GÜREL / ALMANYA

Almanya’ya gelen göçmenlerin her biri iki kültürü bir arada yaşıyor. Okul ve çalışma hayatıyla Alman dili, kültürü ve hukukuna entegre olarak yaşayan göçmenler, aynı zamanda kendi ana vatanlarından taşıdıkları yerel dil, inanç ve gelenekleri de beraberlerinde taşıyorlar.

Göçmenler Almanya'ya kültürel entegrasyonu sağlarken, aynı zamanda ana dillerinde kendilerini ifade eden ürünlerle, kendi köklerini canlı olarak yaşatan müzik, sinema ve edebiyat etkinlileriyle de buluşmak istiyorlar.

Anadolu, Mezoptamya ve çevresinde hala aktif olarak yaşayan ve UNESCO tarafından korumaya alınan dillerden Kürtçe, Zazaca, Altgriechisch (Rumca- Romeika), Romanca (Romani), Yahudice (Ladino) başta olmak üzere, Ermenice, İtalyanca, Almanca ve İngilizce gibi dünya ulusal dillerinde de şarkılar söylüyoruz.

Aynı zamanda bu etkinliklerin, bir arada yaşayan ve farklı özlellikler taşıyan toplumların bir arada barış ve uyum içinde yaşamasına destek vereceğine inanıyoruz. Göçmenlerin kendi kültürlerini yaşattıklarında, Almanya'nın onlara tanıdığı bu özgürlükten dolayı Almanya yaşamına da daha pozitif katılım sağlayacağını öngörüyoruz. Aynı şekilde bu tür etkinliklerde farklı kültürler ile yakınlaşan Alman toplumunun da, konserlerimizi izleyerek yabancı kütürleri daha da yakından tanıyarak göçmenlere karşı daha fazla hoşgörü, anlayış ve uyum içinde yaşayacağını belirtmek istiyoruz.

Yasemin Göksu, Hilmi Yarayıcı, Kemal Sahir Gürel, Barış Kılıçlı, Mehmet Eren Bozbaş ve Mehmet Demir’den oluşan orkestramızda Bağlama, Cümbüş, Çoban kavalı, Duduk, Mey, Zurna, Anadolu perküsyonları gitar, Bass, flüt,Çello ve perküsyon gibi ile evrensel müzik aletlerini de karma yaparak, hem geleneksel olanı hem de yeni ve modern müziği bir arada harmanlıyoruz.

Şarkılarımızda yaşayan ve edebileşen aşklarımızı, hasretlerimizi, isyanlarımızı, umutlarımızı Almanya'da bir arada ve multi-kulti şekilde yaşayan tüm toplum kitleleriyle birlikte söylemek istiyoruz.

Bu amaçla gerçekleştireceğimiz konserler şunlardır:

03.05.2024 Saat: 19:00 / Kulturbunker Köln

Orban: “Merkel döneminde Rusya'nın işgali asla olmazdı” Orban: “Merkel döneminde Rusya'nın işgali asla olmazdı”

05.05.2024 Saat: 17:00 / Gesamtschule Duisburg Mitte 

............................................................

Daha önce gerçekleşen konserlerimiz:

01.12.2023 Essen- Katakomben Theater

03.12.2023 Wuppertal- Cafe Ada

23.03.2024 Velbert IG Metall etkinliği

24.03.2024 Internationales Theater Frankfurt

(Konser irtibat ve info: Erdal Boyoğlu 0176 23521587)