Fransa'da bir öğrencinin başörtüsünü çıkarmadığı için okul müdürü tarafından darp edildiğini öne sürmesiyle başlayan gerilim hızla büyüyor.

Paris'teki bir lisede kız öğrenciden başörtüsünü çıkarmasını istediğini fakat darp etmediğini savunan müdür, sosyal medyadaki ölüm tehditlerinin ardından istifa etmişti.

İstifa eden ve ismi açıklanmayan okul müdürü ise Paris’teki Maurice Ravel Lisesi’nde görev yapıyordu.

Başbakan Gabriel Attal'ın, okul müdürü tarafından darp edildiğini öne süren öğrenciye iftira davası açılacağını söylemesi ise tartışmaları alevlendirmişti.

Avrupa'da her yıl yapılan yaz saati uygulaması başlıyor Avrupa'da her yıl yapılan yaz saati uygulaması başlıyor

Başbakan Attal, “Devlet her zaman laikliğin ihlaline ve eğitim kurumlarımıza sızmaya çalışan İslamcılığa karşı sahada mücadele eden yetkililerin yanında olacaktır.” dedi.

Laiklik ilkesi kapsamında okullarda başörtüsünün ve diğer dini sembollerin yasak olduğu Fransa'da tartışma giderek büyürken, birçok okulun tehdit mesajları alması üzerine onlarca liseye silahlı korumalar yerleştirildi. Bazı öğretmenlere ve velilere "kafa kesme videoları" gönderildiği belirtildi.

NE OLMUŞTU?

28 Şubat’ta gerçekleşen olayda müdür, üç kadın öğrenciden yasalara uyarak başörtüsünü çıkarmalarını talep etti.

İkisi başörtülerini çıkarırken üçüncüsü çıkarmadı ve bir tartışma yaşandı.

İlerleyen günlerde sosyal medyada müdüre yönelik ölüm tehditleri yayılırken bu tehditler İçişleri Bakanlığı’na yönlendirildi.

Savcılar ölüm tehdidinde bulunan iki kişinin gözaltına alındığını belirtti.

Bu kişilerin kimlikleri açıklanmazken Eğitim Bakanlığı bunların okulla ilişkili kişiler olmadığını aktardı.

İKİ ÖĞRETMEN ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

Moskova'yı kana bulayan saldırı sonrası terör tehdidi seviyesini yükselten Fransa, radikal İslamcı grupların okullara yönelik tehditleri ve iki öğretmenin öldürülmesinin ardından geçen aylarda okullarda güvenliği artırmıştı.

Öğretmen Samuel Paty 2020’de Paris’te başı kesilerek öldürülmüş, beş ay önce de bir başka öğretmen Arras kentindeki okulunda öldürülmüştü.