21 Haziran 2024 Cuma günü Sırbistan'a gidecek olan Avrupa Demokratik Güçler Birliği (ADGB) heyetinin açlık grevinin 130. günündeki Ecevit Piroğlu'nu hastanede ziyaret edeceği açıklandı. 

Türkiye'nin talebi üzerine, Sırbistan'da İnterpol'ün „Kırmızı Bülten“ ile araması gerekçe gösterilerek tutuklanan Ecevit Piroğlu'nun serbest bırakılması için, ADGB imzalı bir açıklama yapıldı.

12 Şubat'tan bu yana açlık grevinde olan ve ciddi sağlık sorunları bulunan Piroğlu'nun ikinci açlık grevi sonucu çok kilo kaybederek şu an 44,6 kg ağırlığında olduğu belirtildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Delegasyonumuz Ecevit Piroğlu'nu hastanede ziyaret edecek ve ilgili makamlarla görüşüp somut çözümler üzerinde müzakere etmek amacıyla randevu taleplerimizi önceden Sırbistan makamlarına iletmiş bulunuyoruz. Sırbistan devletinin görüşme talebimize olumlu cevap vereceğini umuyoruz. Elbette ki, Türk devletinin perde arkasında Sırbistan'a büyük bir baskı uyguladığının farkındayız.

Delegasyonda ADGB bileşeni kurumlardan ADHK, ATİK ve AVEG-KON, ADDKİ, TSP gibi çeşitli grupların temsilcileri katılacak. Bavyera Mülteci Konseyi'nden bir temsilci de delegasyon da bulunacak. Sırbistan'da Ecevit Piroğlu’nun avukatlarından biri de delegasyonumuza eşlik edecek."  

ADGB açıklamasında Ecevit Piroğlu'nun talepleri şöyle sıralandı:

-   Mahkeme kararının uygulanmasını ve Türkiye'ye iade edilmemesi.

-   Kendi seçeceği herhangi bir ülkeye gidebilmesi için serbest bırakılmasını ve seyahat etme özgürlüğünün engellenmemesi. 

Lozan'da inşaat iskelesi çöktü: 3 işçi hayatını kaybetti Lozan'da inşaat iskelesi çöktü: 3 işçi hayatını kaybetti

-   Ya da Sırbistan devletince siyasi mülteci olarak tanınmayı ve kalma hakkının verilmesi gibi çok insani taleplerdir.

Sırbistan hükümeti ölümün eşiğinde olan Ecevit Piroğlu'nun taleplerine hala yanıt vermedi ve kayıtsızlığını sürdürüyor.

ADGB olarak bu durumu kabul edemeyiz. Delegasyonumuz Sırbistan makamları üzerinde baskı oluşturmak ve aynı zamanda arabulucu bir rol üstlenmeyi amaçlıyor. Bir diğer amacımız da, yoldaşımıza yalnız olmadığını ve kendisiyle güçlü bir dayanışma içinde olduğumuzu göstermek istiyoruz. Ayrıca bu ziyaretimizle kamuoyunu kapsamlı bir şekilde bilgilendirmek de hedeflerimiz arasında.