Demirtaş’a 42 yıl hapis cezası: DEM Partili vekillerden protesto Demirtaş’a 42 yıl hapis cezası: DEM Partili vekillerden protesto

Osman Kavala, 15 Temmuz darbe girişimi davasında “Hükumeti ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla üç kez ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıl hapis cezasına mâhkum edildi.

Kavala, 9 Mart’ta 2020’de ‘siyasal veya askeri casusluk’ suçlamasıyla tutuklandı. Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM), 'hak ihlali' kararına uymadı. 

İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi, 25 Nisan 2022'deki karar duruşmasında Kavala’ya ‘hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs’ten ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi.

Kavala, yaptığı basın açıklamasıyla yeniden yargılanmayı talep etti. 

Kavala açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

Bariz hak ihlalleri içeren, delillere dayanmayan mahkûmiyet kararlarının verildiği, suçsuz insanların yıllar boyu hapis kalmalarına yol açan davaların yeniden görülmesi temel hukuk ilkelerinin ve insan haklarına saygının gereğidir.

Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları sadece başvuranların değil her yurttaşın adalet talep etme hakkıyla doğrudan ilgilidir. Adalet herkes için gereklidir. Her yurttaşın hayatı ve hakları eşit derecede değerlidir.