Türkiye dâhil 53 ülkedeki demokrasi algısını ölçen Demokrasi Algısı Endeksi'nin bu yılki sonuçları da kamuoyuyla paylaşıldı.

Türkiye bu ankette, "demokrasi açığının" en yüksek olduğu ülkeler arasında yer aldı.

Demokrasi açığı, insanların demokrasiye ne kadar önem verdiği ve ülkelerini ne ölçüde demokratik buldukları arasındaki farkı temsil ediyor.

Türkiye'de ankete katılanlara yöneltilen "Sizin için ülkenizin demokratik olması ne kadar önemli?" ve "Sizce ülkeniz ne kadar demokratik?" sorularına alınan yanıtlar arasındaki fark 44 puan oldu.

DW'nin aktardığı habere göre, Türkiye'den daha yüksek puana sadece dört ülke ulaştı. Listenin son dört sırasında 51 puanla Yunanistan, 50'şer puanla Venezuela ve Macaristan, 48 puanla da Ukrayna yer aldı.

Bu farkın en az olduğu ülkelerse 11'er puan ile İsrail ve İsviçre oldu. Bu ülkeleri 12'şer puanla Hindistan, Tayvan, Norveç, Vietnam, Singapur ve Suudi Arabistan izledi.

Yanardağ uyardı: "Ukrayna savaşı uzarsa Almanya hedef olabilir" Yanardağ uyardı: "Ukrayna savaşı uzarsa Almanya hedef olabilir"

Ankete katılanların yüzde 40'ı, ülkelerinde "yeterince demokrasi olmadığını", yüzde 46'sı "gerektiği kadar" demokratik olduğunu, yüzde 13'üyse "fazla" demokratik olduğunu ifade etti.

TÜRKİYE 47'NCİ SIRADA 

Türkiye'de ankete katılan her beş kişiden üçü ülkesinde "yeterince demokrasi olmadığını" belirtti. Türkiye bu oranla 53 ülke arasında 47'nci sırada yer aldı. Türkiye'nin altında kalan ülkeler sırasıyla İran, Endonezya, Macaristan, Yunanistan, Peru ve Venezuela oldu. 

Deutsche Welle