Almanya’nın Hannover kentinde vefat eden Fatma İnce’nin cenazesi, memleketleri Sivas’ın Gürün ilçesine defnedilmek üzere Türkiye’ye götürüldü. Güldede köyünde yapılan cenaze töreninin ardından herkes dağıldı. Cenaze için Kayseri’den gelen aile yakınları da Harun Demir yönetimindeki minibüsle yola çıktı. Ancak Pınarbaşı ilçesi Karahalka mevkiinde sürücü direksiyon hakimiyetini kaybetti ve şarampole yuvarlandı. Kazada, Zübeyde Merve İnce Gültekin (32) ile teyzesi Hürrü Kartal (62) hayatını kaybetti. Kaza sırasında aynı minibüste olan Ebru Melike İnce, yaşadıklarını şöyle anlattı:

ÇOK HIZLI GİDİYORDU
“Babaannemizi defin ettikten sonra Kayseri’ye dönüyorduk. Kayseri’den İzmir’e kalkacak uçağımız 22.50’de olmasına rağmen biz 16.30’da yola çıktık. Şoför, iftara yetişeceğini söyleyerek bizi acele ettiriyordu. Yol boyunca ben ve kuzenim Aka Tayfun İnce ‘Hızlı gidiyorsun, zamanımız çok’ diye uyarmamıza rağmen ‘Ben bu yolları avucumun içi gibi bilirim. Korkmanıza gerek yok. Ben de zamanında iftara yetişeyim’ diye cevap veriyordu. Kaza sırasında ben çantamı almak için aşağı eğilmiştim. Şoförün başı sağ tarafa eğilmiş, sağ eli de sağ cebine doğru aşağı sarkık vaziyette duruyordu. Bu sırada viraja girdik ve yoldan çıktık. O anda şoför panikle iki eliyle direksiyona yapıştı. Sonra takla attık zaten. Aracın üst camını kırarak dışarıya çıktık. Minibüsten çıktıktan sonra yoldan geçenleri durdurup babam Müslüm İnce’yi aradım. Aynı zamanda 112’yi arayarak yardım istedim. Yoldan geçen insanlar çok yardımcı oldu. Onlardan duyduğuma göre minibüsün ibresi 130 km’de durmuş ve arka lastikleri çok eskiymiş. Vatandaşlar ceketlerini, montlarını bize verdiler, sakinleştirmeye çalıştılar. Bir de Kayseri Cemevi’nde bize çok iyi baktılar. Hepsine teşekkür ederim. Pınarbaşı Hastanesi’ne gittik. Orada bize bir ‘Öldü’, bir ‘Ölmedi’ diyerek oyaladılar.”

BU TAMAMEN CİNAYET
Kazada yaşamını kaybeden Zübeyde Merve İnce Gültekin’in babası Duran İnce ise şunları söyledi: “Kızım tüm ailenin göz bebeğiydi. Buna ‘Kaza sonucu öldü’ demek temelden yanlış. Bu tamamen cinayet. Bu olaylara sebep olanlar taksirle ölüme sebebiyet vermekten yargılanmalı. Daha yaşamının baharında, arkasında dört yaşında bir yavru bırakıp bu dünyadan göçmesine sebep olan birisi elini, kolunu sallayarak gezmemeli. Hukuk çerçevesinde gerektiği gibi cezalandırılmalı. O minibüste ailemizden 9 kişi vardı ve hepsi yaşamını kaybedebilirdi. Bizler artık Almanyalıyız, buralıyız. Cenazelerimizi de burada defnedebiliyoruz. Benim istirhamım; artık burada kalıcı olduğumuzun bilincinde olarak hareket edelim.”

4 yaşında Meyra Turna Gültekin adlı bir kızı olan Zübeyde Merve İnce Gültekin’in cenazesi ise Almanya’ya getirildi. Gültekin’in cenazesi çok sayıda vatandaşın katıldığı törenin ardından Stöcken Mezarlığı’nda defnedildi.

Amsterdam: Filistin'le dayanışma gösterisine sert müdahale Amsterdam: Filistin'le dayanışma gösterisine sert müdahale